Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Starożytność jako epoka historyczna (ramy czasowe, charakterystyka, najważniejsze daty i informacje)

Ostatnio komentowane
No ch*j tu jest tej charakterystyki elo
wosPRO • 2017-08-20 00:32:13
Witam Dla mnie jednym z największych paradoksów współczesnego świata jest fakt,że p...
pawlo0 • 2017-08-16 17:57:59
WIEM,ŻE MISJE POKOJOWE ŚĄ BARDZO NIEBEZPIECZNE.Podziwiam ludzi,którzy są na misji,ż...
tereska1 • 2017-08-15 08:19:23
Dobre zestawienie. Polecam także ten artykuł http://edueduonline.pl/blog/e-mail-angielsk...
Sara • 2017-08-09 10:30:02
Umiem w matme wiem ile to jest pienc pluz czy
Kujon • 2017-08-08 17:08:22
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Starożytność jako epoka historyczna (ramy czasowe, charakterystyka, najważniejsze daty i informacje)

Państwa Środka, była zlokalizowana w dorzeczu Huang - He (Żółtej Rzeki). Kolejne następujące po sobie dynastie, na czele z cesarzem, poszerzały teren wpływów Chińskich nad innymi ludami. Począwszy od VI wieku p.n.e. przystąpiono do wznoszenia Wielkiego Muru, obecnie jedynej budowli widzianej z kosmosu. W kwestii religii i filozofii na tych terenach dominował konfucjanizm, któremu początek dał żyjący w Chinach w latach 551-479 p.n.e. Konfucjusz. Podobnie jak wcześniejsze cywilizacje, cywilizacja doliny Indusu rozwinęła się również w dorzeczu rzek - Gangesu i Indusu. Społeczeństwo było silnie podzielone przez system kastowy, najwyżej w hierarchii stali kapłani, a na najniższym szczeblu tzw. niedotykalni. W Indiach narodził się również sanskryt, czyli język literacki praktykowany w okresie starożytnym, średniowiecznym oraz wczesnym nowożytnym.

Starożytny Egipt

Państwo faraonów rozwinęło się u wybrzeży Nilu (około 3200 roku p.n.e.). Życie Egipcjan układało się w rytmie wylewów rzeki. Podobnie jak w innych starożytnych państwach (Chinach i Indiach), społeczeństwo miało charakter klasowy, a główne rządy sprawował Faraon. W Egipcie posługiwano się pismem hieroglificznym (najstarsze pismo

Polecamy również:

 • Pierwsze cywilizacje - gdzie powstały, jakie były, charakterystyka

  Pierwsze cywilizacje rozwinęły się na Bliskim Wschodzie, w dorzeczach rzek, które zapewniały w dużej mierze ich istnienie. Rzeki te wylewały nieregularnie i w sposób nieprzewidziany dla pierwszych ludzi, którzy zasiedlili tereny w dolnym biegu Eufratu – Mezopotamii. Więcej »

 • Sumerowie - historia, charakterystyka

  Sumerowie (sum. saĝ-ĝi6-ga, tłum. „czarnogłowi”) pojawili się w południowej części Mezopotamii w ok. III tysiącleciu przed Chrystusem. Nazwa ludu pochodzi od akadyjskiego wyrazu šumeru, co określa również obszar który zamieszkiwali. Więcej »

 • Starożytny Egipt - historia, charakterystyka

  W III tysiącleciu p.n.e. nad Nilem kształtowało się państwo Egipskie. Powstało między innymi jako skutek wylewów Nilu – potrzeba stworzenia sieci irygacyjnej wzdłuż brzegu rzeki. Ze względu na swoje położenie, sąsiedztwo pustyni wschodniej i zachodniej, Egipcjanie przez długi okres czasu żyli w... Więcej »

 • Starożytne Chiny - historia, ramy czasowe, charakterystyka

  Początki cywilizacji chińskiej datuje się na V tysiąclecie p.n.e. Podobnie jak w przypadku wielkich cywilizacji z Bliskiego Wchodu, społeczeństwo chińskie formowało się w dorzeczu rzeki - Huang He (Żółta Rzeka). Podczas obfitych opadów dochodziło do wylewów rzeki, co spowodowało budowę –... Więcej »

 • Starożytne Indie - historia, ramy czasowe, charakterystyka

  Najstarsza cywilizacja w Indiach pojawiła się w III tysiącleciu p.n.e.. Podobnie jak cywilizacje na Bliskich Wschodzie, Indie położone były nad ogromnymi rzekami – Indusem (cywilizacja doliny Indusu) i Gangesem, zapewniającymi byt osiadłym tam ludziom. O wysokim poziomie cywilizacji indyjskiej najlepiej... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 5 =