Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Starożytne Chiny - architektura

Ostatnio komentowane
Aslan – zaklęty w postać potężnego lwa twórca królestwa Narnii, syn Wielkiego Wł...
NieJestemBotemTylkoClowiekiemKappa123 • 2017-04-30 09:45:08
super
Zuzia • 2017-04-29 15:37:06
nienienienienienienienienienienienienienienienienienienienienienienienienienienienienienie...
d • 2017-04-28 11:25:43
Its too bored. :v Lmao.
I'm. • 2017-04-27 18:48:44
całkiem spoko
Ferdynand Kiepski • 2017-04-27 18:05:16
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Starożytne Chiny - architektura

Architektura w Chinach zaczęła się kształtować około XV w. p.n.e.. W III w. p.n.e. była już bardzo wysoko rozwinięta, wpływając również na inne kraje: Japonie, Koree oraz Wietnam. Początkowo budowle wznoszono z drewna, następnie z suszonej gliny. Najstarszym zachowanym zabytkiem, zbudowanym z drewna, jest świątynia buddyjska Foguang (kompleks powstał w V w.).

Starożytne Chiny – Miasta

Styl w jakim wznoszono miasta był ściśle związany z zasadami fengshui – praktyka planowania, której głównym celem było osiągnięcie harmonii z otaczającym środowiskiem. W starożytnych Chinach zasady fengshui wykorzystywano do ogólnego planowania rozkładu miast, budynków mieszkalnych i gospodarczych. Miasta wznoszone były na podstawie prostokąta, otoczone murami, wewnątrz których znajdowały się – również na podstawie prostokątów, tzw. miasta pałacowe. Ulice w miastach biegły w kierunkach wschód – zachód i północ – południe. Fasady domów z wejściami były skierowane na południe, co związane było z wierzeniem, że dobre wpływy płyną z południa, a złe z północy. Według tradycji każde miasto posiadało dwie wieże: Bębna oraz Dzwonu.

Starożytne Chiny – Wielki Mur

Budowę Wielkiego Muru rozpoczęto w czasach rządów

Polecamy również:

  • Starożytne Chiny - odkrycia, wynalazki

    Rozwój cywilizacji chińskiej, w dorzeczu żółtej rzeki (Huang He), doprowadził do pojawienia się wielu wynalazków naukowych i technicznych. Rozwinięto oraz udoskonalono wiele dziedzin życia, z których Europejczycy zaczęli korzystać wiele wieków później. Więcej »

  • Starożytne Chiny - kultura, nauka

    Cywilizacja chińska doskonale rozwinęła bardzo zróżnicowane gałęzie nauki i kultury. Z podstaw oraz osiągnięć jakie powstały w Starożytnych Chinach, korzystały kolejno cywilizacje Bliskiego Wschodu, a następnie Europejczycy. Więcej »

  • Starożytne Chiny - religia - konfucjanizm

    Za twórcę Konfucjanizmu, uważa się myśliciela i filozofa, żyjącego na przełomie VI i V w. – Konfucjusza (Kong Zi – Mistrz Kong). Prawdziwe imię Mistrza Kong (Kong – nazwisko rodowe, Zi – przydomek oznaczający mistrza), to Qiu – oznaczający dosłownie pagórek. Imię wzięło... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 5 =