Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Stanisław Maczek - biografia, szlak bojowy, bitwy

Ostatnio komentowane
gowmo
gowno • 2017-11-24 18:00:18
hanzo pls switch
hanzo • 2017-11-23 18:06:26
"Konstytucja zbudowana jest z XIII artykułów" (rozdziałów) "Łączna liczba artykuł...
Patrycja • 2017-11-19 19:51:57
ŚWIETNE TO! ;D
Ja • 2017-11-19 12:36:05
Zamieszczone na tej stronie linki nie powinny znajdować się na stronie adresowanej do dz...
zaangażowana • 2017-11-19 10:50:47
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Stanisław Maczek - biografia, szlak bojowy, bitwy

Stanisław Władysław Maczek urodził się 31.03.1892 w Szczercu pod Lwowem na terenie monarchii Austro – Węgier. Pochodził z rodziny o bałkańskich korzeniach, zajmującą średnią pozycję społeczną – ojciec pracował jako sędzia.  W młodości jego rodzina przeniosła się do samego Lwowa, gdzie też młody Maczek ukończył studia. Tuż przed wybuchem I wojny światowej zetknął się bliżej ze środowiskiem patriotycznym i niepodległościowym, stąd też jego rosnące zainteresowanie sprawą polską. Współpracował ze Związkami Strzeleckimi.

Podczas I wojny światowej wcielony do armii c.k. walczył na froncie alpejskim przeciwko Włochom. Wsławił się brawurowymi akcjami i sporymi sukcesami w walkach, które zapewniły mu także awanse. Wojnę ukończył w stopniu podporucznika.

Po rozpadzie Austro – Węgier wstąpił do świeżo formowanego wojska polskiego. W roku 1919 brał udział w walkach przeciwko siłom Ukraińskiej Republiki Ludowej. Pomiędzy 1919 a 1920 przeniesiony do służby sztabowej, po bolszewickiej ofensywie na Warszawie przeniesiony do służby na linii. Uczestniczył w bitwie warszawskiej i późniejszej kontrofensywie polskiej, później zaś, po zakończeniu działań wojennych, pozostał w armii.

Od 1924 roku w Sztabie

Polecamy również:

  • Wojna polsko-bolszewicka - przebieg

    Ustalenie dokładnej daty wybuchu wojny pomiędzy Polską i siłami bolszewickimi jest dziś zadaniem bardzo trudnym, jako że do walk pojedynczych oddziałów bolszewickich i polskich dochodziło w zasadzie od pierwszych dni istnienia odrodzonego państwa polskiego. Generalnie jednak przyjmuje się, że wojna na pełną... Więcej »

  • Wojna polsko-bolszewicka - skutki. Traktat ryski - postanowienia, skutki, granice Polski

    Pod koniec roku 1920, w wyniku udanej kontrofensywy polskiej, wojska Rzeczpospolitej ponownie znalazły się w okolicach Mińska, niwecząc tym samym nadzieje bolszewickie na opanowanie Polski i przeniesienie rewolucji na inne kraje europejskie. Obie strony wojny były już wykończone działaniami wojennymi i koniecznymi... Więcej »

  • Linia Curzona - definicja, przebieg, historia

    Jednym z wielu problemów, jakie pojawiły się między przedstawicielami zachodnich mocarstw a świeżo odrodzonym państwem polskim, była kwestia przebiegu wschodnich granic naszego państwa. Były one znacznie trudniejsze do jednoznacznego wytyczenia, zarówno ze względu na panujący na terytorium byłego... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 5 =