Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Rząd polski na emigracji w czasie II wojny światowej

Ostatnio komentowane
UWAGA! literówki
Karol • 2018-05-24 18:04:53
po co ciagle pisze ze głowna postac z quo wadis ale tak to spk
kto • 2018-05-23 21:05:40
WTF...
Boss • 2018-05-23 19:26:01
słabo XD ... a tak naprawdę to dobra robota pomogło mi :D
Szlaufik • 2018-05-23 18:22:00
noob
bhjbj • 2018-05-23 15:53:03
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

W nocy z 17 na 18 września 1939 roku władze II Rzeczpospolitej przekroczyły granicę państwową z Rumunią. Fakt ten, mimo że został w kraju odebrany jak najgorzej, nie oznaczał jednak końca ciągłości polskiego rządu. Wręcz przeciwnie, niemal od razu po klęsce wrześniowej rozpoczęło się formowanie polskiego rządu emigracyjnego.

Tuż po końcu kampanii wrześniowej do dymisji podały się (zmuszone presją społeczną) osoby stojące dotąd na szczytach władzy - Edward Rydz-Śmigły i Ignacy Mościcki. Na ich miejsce wybrano nowego prezydenta i wodza naczelnego – odpowiednio Władysława Raczkiewicza i Władysława Sikorskiego (Sikorski pełnił też później funkcję premiera, stając się postacią pierwszoplanową). Początkowo struktury polskiej emigracji formowały się we Francji, a po jej upadku w Wielkiej Brytanii, stąd też nazwa - rząd londyński.

Rząd emigracyjny nie był wolny od walk wewnętrznych i różnego rodzaju napięć. Składał się on bowiem zarówno z przedstawicieli dawnej koalicji rządzącej (posanacyjnej), jak i opozycji. Generał Władysław Sikorski był przeciwnikiem Piłsudskiego i przez to odsuwał od władzy i dowodzenia najbardziej znanych zwolenników sanacji. Mimo to jednak rząd polski w Londynie był uznawany

Polecamy również:

  • Zerwanie stosunków polsko-radzieckich (1943) - przyczyny, okoliczności

    Mimo podpisania w 1941 roku paktu Sikorski – Majski stosunki między emigracyjnym rządem w Londynie a władzami ZSRR pozostawały ciągle bardzo napięte. Obie strony walczyły przeciwko wspólnemu wrogowi, jakim były Niemcy, jednakże kwestią sporną pozostawało ustalenie wschodniej granicy państwa polskiego.... Więcej »

  • Zbrodnia katyńska

    Dnia 17 września 1939 r. Armia Czerwona wkroczyła na teren Polski, co – chociaż do końca maskowane chęcią pomocy mniejszościom białoruskiej i ukraińskiej – stanowiło realizację założeń paktu Ribbentrop-Mołotow. Zgodnie z tym porozumieniem, III Rzesza i ZSRR zagwarantowały sobie podział ziem najechanego... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 2 =