Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Rozpad ZSRR - przyczyny, przebieg, skutki. Koniec zimnej wojny

Ostatnio komentowane
Witam Dla mnie jednym z największych paradoksów współczesnego świata jest fakt,że p...
pawlo0 • 2017-08-16 17:57:59
WIEM,ŻE MISJE POKOJOWE ŚĄ BARDZO NIEBEZPIECZNE.Podziwiam ludzi,którzy są na misji,ż...
tereska1 • 2017-08-15 08:19:23
Dobre zestawienie. Polecam także ten artykuł http://edueduonline.pl/blog/e-mail-angielsk...
Sara • 2017-08-09 10:30:02
Umiem w matme wiem ile to jest pienc pluz czy
Kujon • 2017-08-08 17:08:22
ale ktoś trafił jak kulą w płot z Jarosławem Mądrym
b • 2017-08-11 12:35:03
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Rozpad ZSRR - przyczyny, przebieg, skutki. Koniec zimnej wojny

W drugiej połowie lat 80. Związek Radziecki przeżywał swój najpoważniejszy kryzys. Próba utrzymania tempu wyścigu zbrojeń z USA i zaangażowania się w rywalizację kosmiczną spowodowały, że radziecka gospodarka nie wytrzymywała tak gwałtownego rozwoju. Powoli przestawały funkcjonować wszystkie ważniejsze gałęzie przemysłu. Władze ZSRR, głównie w osobie Michaiła Gorbaczowa, próbowały ratować sytuację poprzez serię radykalnych reform – wprowadzenie tzw. głasności i pierestrojki, polegających na „rozluźnieniu kursu” i odejściu od Zimnej Wojny – jednakże reformy te odniosły jedynie odwrotny skutek. Rosnące niezadowolenie społeczne powodowało rodzenie się napięć pomiędzy kolejnymi republikami. Na przełomie 1989 i 1990 ZSRR stracił także realną kontrolę nad kontrolowanymi przez siebie dotąd „demoludami” w Europie Wschodniej. Był to w praktyce koniec radzieckiej dominacji w Europie i zakończenie wielkiego starcia dwóch supermocarstw. USA stały się widocznym zwycięzcą wojny. Nikt nie był jednak wtedy pewien, czy samotny Związek Radziecki jest w stanie przetrwać.

Przełomowym momentem, który zadecydował o rozpadzie ZSRR był tzw. pucz Janajewa z 19.08.1991 roku. Wtedy to grupa „twardogłowych” (fanatycznie

Polecamy również:

  • Jesień Narodów w Europie - pojęcie, przyczyny, skutki

    Druga połowa lat 80. przyniosła znaczne osłabienie pozycji międzynarodowej ZSRR, związane z serią porażek prestiżowych (sprawa awarii w Czarnobylu, nieudana inwazja na Afganistan) i pogłębiającym się kryzysem gospodarczym. Kłopoty Związku Radzieckiego stanowiły szansę dla państw bloku wschodniego na... Więcej »

  • Aksamitna rewolucja - nazwa, przyczyny, skutki - Historia

    Druga połowa roku 1989 to okres tzw. Jesieni Narodów, w czasie której doszło do obalenia systemu komunistycznego w państwach Europy Wschodniej. Proces ten nie wszędzie wyglądał jednakowo i przebiegał w różny sposób - od krótkotrwałej wojny domowej w Rumunii, po kompromis... Więcej »

  • Zjednoczenie Niemiec (1990) - historia, skutki. Upadek muru berlińskiego

    Panujący od zakończenia II wojny światowej podział Niemiec na dwa państwa wydawał się trwały i niewzruszony aż do końca lat 80. XX wieku. Niemcy były wtedy rejonem kluczowym i ważnym strategicznie dla obydwu bloków militarnych – NATO i Układu Warszawskiego, stąd też wątpliwe było, by... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 4 =