Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Rewolucja listopadowa w Niemczech - przyczyny, opis, skutki (znaczenie)

Ostatnio komentowane
Alek sandra tak a seksibomba ,_ fajne ?i jupi heheheheh M jak Miłoś pozdro to cześć za...
Ezir • 2017-12-12 20:44:03
Czat
Weronika • 2017-12-12 20:39:31
Porządnie wygląda ten list ;) Na pewno coś podobnego można bez obaw wysyłać razem z ...
Angela • 2017-12-12 16:05:55
we wzorze prawa keplera jest literówka powinno być R do 3
Lupek • 2017-12-11 23:39:40
Bardzo przydatne. Dziękuję serdecznie. Tylko mam mały dylemat z tym czwartym jeźdźce...
nieznajoma • 2017-12-11 18:44:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Rewolucja listopadowa w Niemczech - przyczyny, opis, skutki (znaczenie)

Już w drugiej połowie sierpnia niemiecki Sztab Generalny zrozumiał, że wojna jest nie tylko przegrana, ale dalsze kontynuowanie działań wojennych może już doprowadzić jedynie do katastrofy. Żołnierze niemieccy, utrzymujący przez wiele lat dyscyplinę, zaczęli się buntować, nie chcąc dalej tracić życia. Przyczyniały się do tego zarówno ogromne straty wiosennych ofensyw, jak i braki w zaopatrzeniu, jak również informacje o nędzy bliskich płynące z domów. W szeregach żołnierzy szerzyła się agitacja komunistyczna, dochodziło do buntów, rabowania własnych składów zaopatrzeniowych, szerzyła się dezercja.

Niemieckie naczelne dowództwo wystosowało w październiku 1918 list do rządu, w którym domagało się jak najszybszego zawieszenia broni. W odpowiedzi władze cywilne rozpoczęły przygotowania do rozmów pokojowych. Doszło do szeregu przetasowań, zarówno w rządzie, jak i władzach wojskowych, czego symbolem była dymisja generała Ericha Ludendorffa, uważanego za najsilniejszego zwolennika prowadzenia wojny. Zastanawiano się także nad tym, jak wynegocjować  najlepsze możliwe warunki pokoju.

W celu polepszenia sytuacji negocjacyjnej armii niemieckiej admirałowie marynarki wojennej opracowali plan wysłania

Polecamy również:

  • 14 punktów Wilsona - treść, znaczenie, historia

    W połowie roku 1917 Stany Zjednoczone Ameryki dołączyły do grona światowych potęg zaangażowanych w trwającą już od trzech lat wojnę na kontynencie europejskim. Prezydent Stanów Zjednoczonych, Woodrow Wilson, wciągnął Stany do wojny dopiero po długich przygotowaniach opinii publicznej, nawet wtedy jednak... Więcej »

  • Rozpad Austro-Węgier - przyczyny, opis, powstanie nowych państw

    Austro – Węgry rozpoczęły działania wojenne z nadzieją, że ewentualne zwycięstwo militarne umocni nadszarpnięte więzy łączące poszczególne ludy monarchii i pozwoli na zażegnanie kryzysu wewnętrznego. Jednak długa i wyczerpująca wojna, wraz z klęskami militarnymi, doprowadziły do zjawiska wręcz... Więcej »

  • Rozejm w Compiegne (1918) - postanowienia, warunki, znaczenie

    W połowie roku 1918 państwo niemieckie nie było już w stanie prowadzić działań wojennych, z powodu braku ludzi, surowców i motywacji żołnierzy do dalszych działań. Gorączkowe próby poszukiwania możliwości zawarcia pokoju na ugodowych warunkach zostały przerwane, gdy 3.11.1918 doszło do buntu marynarzy... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 2 =