Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Renesans karoliński - na czym polegał, pojęcie, cechy - historia

Ostatnio komentowane
nmmm
poiyt • 2017-12-16 06:39:30
xd
xdddddd • 2017-12-14 19:21:21
jeba* gnypa
KRÓL BURSY • 2017-12-14 09:56:00
Coś tu nie gra - notacji bra-ket używa Dirac już w "Principles of Quantum Mechanics" (I...
elpe • 2017-12-13 20:17:11
NIC NIE WYTLUMACZONE NIE POLECAM A TFU POLECAM HOFFMANOWA MEMES
(TYLKO PRUS) • 2017-12-13 18:05:05
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Renesans karoliński - na czym polegał, pojęcie, cechy - historia

Pochodzący z dynastii Karolingów - Karol Wielki, był królem Franków oraz od roku 800 cesarzem rzymskim. Był jednym z najwybitniejszych władców w historii Europy. Po śmierci swojego ojca Pepina Krótkiego, został współrządcą państwa wraz z bratem Karolmanem. Po nagłej śmierci tego ostatniego, został w roku 771 jedynym władcą najsilniejszego ówcześnie państwa w zachodniej Europie. Rządy Karola zaznaczyły się w kwestiach związanych z kulturą tak znaczącym podniesieniem jej poziomu, że nadano temu okresowi nazwę „Renesansu Karolińskiego”.

Renesans Karoliński – Szkolnictwo

Reforma szkolnictwa przeprowadzona przez Karola Wielkiego, miała na celu podniesienie poziomu wykształcenia duchowieństwa frankijskiego, znajdującego się ówcześnie w opłakanym stanie. Większość przedstawicieli kleru nie potrafiła zrozumieć nawet najprostszych tekstów Pisma Świętego w języku łacińskim.

Ze względu na dużą różnorodność dialektów łacińskich w poszczególnych krajach romańskich, utrzymanie łaciny klasycznej stało się zadaniem praktycznie nieosiągalnym. W początkach średniowiecza uległa ona barbaryzacji w kwestiach wymowy oraz ortografii do tego stopnia, że nawet ludzie, którzy ją opanowali, nie byli w stanie

Polecamy również:

 • Karol Wielki - biografia, lata panowania

  Karol swój przydomek zawdzięczał nie tylko swoim dokonaniom, ale również wysokiemu wzrostowi (podobno miał ok. 192 cm). Urodził się w roku 742. Był wnukiem Karola Młota – majordoma frankijskiego, który powstrzymał islamską inwazję oraz synem Pepina Krótkiego, pierwszego władzy z... Więcej »

 • Wojny i podboje Karola Wielkiego

  W latach 778 – 801 Karol Wielki prowadził wojny z Sasami, których ostatecznie podbił i zmusił do przyjęcia chrześcijaństwa. Następnie los Sasów podzielili Longobardowie w północnych Włoszech, których podbił w roku 774, a ich ziemie zostały włączone w obszar królestwa... Więcej »

 • Koronacja Karola Wielkiego na cesarza - okoliczności, data, znaczenie

  W latach 772 – 804 Karol Wielki prowadził kampanie wojenne przeciwko Sasom, których ostatecznie podbił i zmusił do przyjęcia chrześcijaństwa. W roku 774 w północnej Italii, pokonani przez władcę Franków zostali Longobardowie, a ich ziemie zostały włączone do królestwa Karola. W... Więcej »

 • Monarchia Karola Wielkiego - idee, struktura, funkcje

  Od roku 771 Karol Wielki zostaje jednym władcą państwa Franków. Od początku swoich rządów rozpoczyna liczne akcje zbrojne, które doprowadzają do niebywałego w historii Franków, rozszerzenia granic ich państwa. Więcej »

 • Reformy Karola Wielkiego w państwie Franków - historia, opis

  Karol Wielki (742 – 814) był królem Franków od roku 769 oraz cesarzem od roku 800. Jego ojcem był protoplasta panującej dynastii Karolingów – Pepin Krótki. W okresie swojego panowania Karol dbał o rozwój gospodarczy oraz kulturalny Państwa Franków. W tym celu... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 2 =