Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Religie pierwotne - kult solarny i kult lunarny

Ostatnio komentowane
Co jest przyczyna , ze czastki maja ladunek elektryczny , czy nie jest to podobny mechan...
Le • 2017-07-22 21:28:41
W modelu stardardowym mezo obojetny ( pi ) zbudowany jest z kwarku ( u ) i antykwarku ( u...
Lech Lechman • 2017-07-22 19:28:02
Dlaczego nie ma daty wstawienia komentarza? Manipulacja?
Ciekawski • 2017-07-22 07:43:14
niech twardo sprawuja swoj urzad
kasia • 2017-07-20 17:16:17
Najwyższy czas skonczyc z bezprawie a sędziów którzy są polityczni wyrzucić z zawodu...
Maria • 2017-07-14 10:13:27
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Religie pierwotne - kult solarny i kult lunarny

Najstarsze kulty religijne powstałe w okresie paleolitu, związane były początkowo z grzebaniem zmarłych, z życiem pozagrobowym (wiara w istnienie dusz) oraz kultem płodności. Jako datę końca pierwotnych kultów, podaje się czas powstawania wielkich cywilizacji (około 3000 roku p.n.e.). Podstawą religii pierwotnych był animizm, forma wierzeń polegająca na przypisywaniu posiadania duszy zwierzętom, roślinom, zjawiskom, a także tworom przyrody nieożywionej i przedmiotom.

Kult solarny i lunarny

W czasach prehistorycznych powstały również dwa kulty odnoszące się do słońca oraz księżyca, czyli kult solarny, związany z bóstwem męskim i lunarny z żeńskim. Jednym z najstarszych i zarazem najsłynniejszych budowli megalitycznych (zbudowane z dużych częściowo obrobionych kamienni), związanych z kultem solarnym oraz lunarnym, jest Stonehenge, znajdujący się w Anglii, datowany na X w. p.n.e.

Słońce było centralnym punktem wielu prehistorycznych religii, z biegiem czasu kiedy człowiek w pełni zaczął wykorzystywać ogień, uznano, że jest to ziemski przedstawiciel słońca. W konsekwencji często Słońce stawało się też symbolem nieskończoności, źródła energii i mocy życiowej. Z kultem solarnym związana

Polecamy również:

Komentarze (0)
5 + 3 =