Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Reformy Władysława Grabskiego

Ostatnio komentowane
Alek sandra tak a seksibomba ,_ fajne ?i jupi heheheheh M jak Miłoś pozdro to cześć za...
Ezir • 2017-12-12 20:44:03
Czat
Weronika • 2017-12-12 20:39:31
Porządnie wygląda ten list ;) Na pewno coś podobnego można bez obaw wysyłać razem z ...
Angela • 2017-12-12 16:05:55
we wzorze prawa keplera jest literówka powinno być R do 3
Lupek • 2017-12-11 23:39:40
Bardzo przydatne. Dziękuję serdecznie. Tylko mam mały dylemat z tym czwartym jeźdźce...
nieznajoma • 2017-12-11 18:44:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Reformy Władysława Grabskiego

Władysław Grabski był jednym z najwybitniejszych ekonomistów z okresu II Rzeczpospolitej i człowiekiem odpowiedzialnym za serię niezbędnych do funkcjonowania państwa reform, które pozwoliły na postawienie polskiej gospodarki na nogi po chaotycznych pierwszych latach niepodległości. Mimo że niedoceniany przez ówczesnych, obecnie Grabski jest uważany za polityka co najmniej dobrego, jeśli nie wybitnego, a jego reformy oceniane są pozytywnie.

Jednym z największych problemów, z jakimi borykała się ówczesna Polska, była hiperinflacja, gwałtownie spadająca wartość pieniądza i trudności z domknięciem budżetu. Obowiązująca marka polska była względnie słabą walutą, której wartość drastycznie spadała. Już od pierwszych dni na stanowisku premiera Grabski planował radykalną walkę z inflacją. Większość jego reform weszła w życie w latach 1924 – 1925.

Rząd Grabskiego wprowadził nową walutę, jaką był polski złoty. Wcześniej obowiązujące waluty zostały zdenominowane i wymienione na złotego. W celu kontroli finansów państwa założono Bank Polski. Grabski przeforsował ograniczenie wydatków na aparat urzędniczy i wojskowość, przy jednoczesnym zwiększeniu wpływów z podatków. Jednocześnie zaś ustanowiono

Polecamy również:

  • Władysław Grabski - biografia, zasługi

    Władysław Grabski urodził się 7.07.1874 roku w Borowie, na terytorium Imperium Rosyjskiego. Pochodził z bardzo starej, szanowanej i zamożnej rodziny szlacheckiej, co zapewne mocno wpłynęło na jego ścieżkę kariery, jak również poglądy polityczne. Więcej »

Komentarze (0)
5 + 3 =