Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Rada Pomocy Żydom - organizacja, czym była, cele, działalność

Ostatnio komentowane
UWAGA! literówki
Karol • 2018-05-24 18:04:53
po co ciagle pisze ze głowna postac z quo wadis ale tak to spk
kto • 2018-05-23 21:05:40
WTF...
Boss • 2018-05-23 19:26:01
słabo XD ... a tak naprawdę to dobra robota pomogło mi :D
Szlaufik • 2018-05-23 18:22:00
noob
bhjbj • 2018-05-23 15:53:03
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Prowadzona od 1939 mniej lub bardziej planowana eksterminacja Żydów przez niemieckich okupantów znacząco podzieliła Polaków.  Liczba osób aktywnie pomagających w zagładzie była wprawdzie niewielka (głównie były to zdegenerowane jednostki sprzedające Żydów w zamian za pieniądze, tzw. szmalcownicy), jednakże spora część społeczeństwa odnosiła się do działań niemieckich obojętnie. Niektórzy tłumaczyli to troską głównie o Polaków, inni uważali Żydów za element obcy i w najlepszym wypadku niepolski. Odżywały przy tym przedwojenne  animozje. W opozycji do tych działań stała jednak równie liczna grupa osób chcących pomagać skazanemu na zagładę narodowi wybranemu. Wśród nich znajdowały się również członkinie AK.

Rada Pomocy Żydom („Żegota”, od nazwiska bohatera III części „Dziadów” Mickiewicza) została założona jako komórka w AK  27 września 1942 roku. Jej pomysłodawczyniami były Zofia Kossak-Szczucka i Wanda Krahelska-Filipowicz. Początkowo była ona oficjalnie jedynie tymczasowym wydziałem, ogrom i znaczenie pracy doprowadziły już w grudniu do trwałego włączenia Żegoty w struktury AK. Kluczowym zadaniem miało być radowanie ludności żydowskiej przed zagładą, jak również pomaganie żydowskiemu

Polecamy również:

  • Żydowska Organizacja Bojowa - powstanie, historia

    W roku 1940 Niemcy rozpoczęli tworzenie w Warszawie zbiorczego miejsca, w którym przebywać mieli wszyscy Żydzi z Warszawy i okolic. Getto żydowskie miało być etapem przejściowym, służącym do zatrzymania Żydów, kiedy przygotowywano się do ich eksterminacji. Nie znaczy to jednak, że wszyscy Żydzi... Więcej »

  • Powstanie w getcie warszawskim - przyczyny, przebieg, skutki (znaczenie)

    Istniejące od 1940 roku getto w Warszawie było miejscem, gdzie zgrupowano Żydów z całego miasta i jego okolic. Oddzielenie Żydów od reszty społeczeństwa było pierwszym krokiem w niemieckim planie „oczyszczenia” tych ziem z przedstawicieli tego narodu. Początkowo getto służyło jako... Więcej »

  • Oskar Schindler - biografia, informacje. Fabryka Schindlera - historia

    Oskar Schindler jest jednym z najsłynniejszych symboli pomocy Żydom podczas II wojny światowej. Ów niemiecki przemysłowiec uratował swoimi działaniami życie setek ludzi. Jednocześnie jednak, co ciekawe, jego życie nie przypomina żywotu bohatera. Interesujące jest to, że sam Schindler przed wojną był osobą o... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 1 =