Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Rabacja galicyjska (1846) - przyczyny, skutki - historia

Ostatnio komentowane
"Konstytucja zbudowana jest z XIII artykułów" (rozdziałów) "Łączna liczba artykuł...
Patrycja • 2017-11-19 19:51:57
ŚWIETNE TO! ;D
Ja • 2017-11-19 12:36:05
Zamieszczone na tej stronie linki nie powinny znajdować się na stronie adresowanej do dz...
zaangażowana • 2017-11-19 10:50:47
przyda się na polski
kiedy idziesz ulicą a tu nagle żul • 2017-11-18 13:08:26
P. Beata - najlepsza pani od chemi
123 • 2017-11-17 07:45:38
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Rabacja galicyjska (1846) - przyczyny, skutki - historia

Po klęsce powstania listopadowego doszło do przejściowego osłabienia działalności spiskowej na byłych ziemiach polskich, w związku z szeregiem represji i falą zniechęcenia po klęsce. Taki stan nie mógł jednak trwać długo, wobec istnienia wśród Polaków silnych chęci do wyzwolenia się i utworzenia własnego państwa.

W latach 40. XIX wieku na terenach zaboru pruskiego i austriackiego powstała siatka konspiracyjna, której celem było zorganizowanie powstania, mającego objąć swoim  zasięgiem terytorium wszystkich trzech zaborów. Jej pruski odłam został wkrótce rozbity przez policję pruską, a wielu przywódców (w tym Ludwik Mierosławski) aresztowanych. Niemniej jej członkowie cały czas znajdowali się i pracowali na terytorium Galicji. Władze austriackie zdawały sobie sprawę z możliwości wybuchu powstania, postanowiły więc zapobiec temu, kierując istniejące napięcie na inne tory, w tym celu umiejętnie wykorzystując istniejące w ówczesnym społeczeństwie polskim napięcia.

Od dawna w Galicji narastał problem relacji pomiędzy szlachtą a chłopstwem. W dawnych czasach chłopi w Rzeczpospolitej byli niemal całkowicie pozbawieni praw i obarczeni wieloma powinnościami względem panów. Panowanie austriackie

Polecamy również:

  • Jakub Szela - biografia. Bohater czy zdrajca narodowy?

    Jakub Szela urodził się w roku 1787 we wsi Smarzowy, na terenie należącym po rozbiorach Rzeczpospolitej do Austrii. Przed rokiem 1846 nie wyróżniał się właściwie niczym na arenie politycznej. Zyskał jedynie znikomą, lokalną sławę, będąc przedstawicielem wsi w szeregu wielu procesów... Więcej »

  • Jakub Szela - biografia. Bohater czy zdrajca narodowy?

    Jakub Szela urodził się w roku 1787 we wsi Smarzowy, na terenie należącym po rozbiorach Rzeczpospolitej do Austrii. Przed rokiem 1846 nie wyróżniał się właściwie niczym na arenie politycznej. Zyskał jedynie znikomą, lokalną sławę, będąc przedstawicielem wsi w szeregu wielu procesów dotyczących kwestii... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 4 =