Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Prusy - historia, jak powstały, położenie, ludność. Prusowie i Jaćwingowie - kim byli?

Ostatnio komentowane
czy mozecie podac ten piekielny wwzor tylko prosaty dla podstawowki badz gimnazjum?
normalnie n ie wierze w wasza glupote • 2018-04-21 16:21:20
Przydatne ;D Dziekuje.
MrBarolos120 • 2018-04-20 12:19:08
Błąd merytoryczny: traktat brukselski podpisano w 1948
gość1 • 2018-04-19 13:18:31
zenujace
adam • 2018-04-18 19:12:38
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Plemiona Prusów w średniowieczu zamieszkiwały obszary między Pomorzem, Mazowszem, Litwą a Morzem Bałtyckim. Należeli oni do grupy Bałtów, do których również zaliczano plemiona litewskie i łotewskie oraz jaćwieskie. Do XIII w. tereny Prus stanowiły nieschrystianizowany region Europy, złożony z licznych związków plemiennych, które nie stanowiły ówcześnie zjednoczonych państw.

Na początku XIII w. w efekcie konsolidacji poszczególnych plemion pruskich, dochodziło do ich ekspansji na obszary sąsiadujące, w szczególności obejmujące – Mazowsze, Pomorze Gdańskie oraz Kujawy. W połowie tego samego wieku uformowanie państwa udało się osiągnąć jednymi Litwinom. Natomiast reszta Bałtów z czasem została podporządkowana.

Nazwa krainy – Prusy, wzięła się od nazwy ludu. Ponieważ jak już było wspomniane, pozostawali oni na etapie związków plemiennych, stanowili łatwy cel dla sąsiadów. Prusowie ze względu na fakt, że pozostawali poganami, czcili siły natury. Najwyższą władzę dla Prusów stanowił wiec, na którym zapadały najważniejsze decyzje dla danego plemienia. Istotnym elementem dla Prusów były grodziska, stanowiące schronienie w toku wojen, bądź też innych rozruchów.

Obszar zamieszkiwany przez

Polecamy również:

Komentarze (0)
5 + 1 =