Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Prezydenci i premierzy II RP - chronologicznie

Ostatnio komentowane
ten nademną to pedał XD
mojstaryjestfanatykiemwedkarstwa • 2016-12-03 17:51:08
elo
lolek • 2016-12-03 10:57:03
I tak nie zdacie cfele XD
Ruhaczmateg • 2016-12-01 17:33:21
wtf
nicnieumiem • 2016-12-01 12:36:50
trudne. z kartkówki mam 2
lolek 004 • 2016-12-01 12:35:11
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Prezydenci i premierzy II RP - chronologicznie

Okres międzywojenny był w dużej mierze niespokojną i pełną napięć erą na polskiej scenie politycznej, niewątpliwie wynikających w dużej mierze ze stosunkowo młodego stażu polskiego parlamentaryzmu. Po przejściowym okresie lat 1918 – 1920, kiedy to los państwa wisiał na włosku, a przeciwnicy polityczni byli zdolni do współpracy ze sobą w imię wyższych idei narodowych, nastał okres brutalnej walki o wpływy i pozycję poszczególnych partii, czego symbolem były upadki kolejnych rządów partyjnych lub koalicyjnych. Zamach majowy w roku 1926 i przejęcie władzy przez zwolenników sanacji nieco ograniczyły ów „zwyczaj”, jednakże nie były go w stanie zwalczyć. W rezultacie, mimo że w czasie istnienia II Rzeczpospolitej urzędowało tylko trzech prezydentów, to na stanowisku premiera zasiadało aż 28 różnych polityków. Niektórzy z nich spędzili na swoim stanowisku stosunkowo długi czas, inni utrzymali się przy władzy na okres zaledwie kilkunastu dni. Na pewno należy stwierdzić, że panujący chaos polityczny znacznie utrudniał tempo reform i wpływał na trudną sytuację w państwie.

Szczegółowe zestawienie prezydentów i premierów II RP pokazuje poniższa tabela:

Prezydent Premier Uwagi
  Jędrzej Moraczewski 18.11.1918 - 16.1.1919  Brak prezydenta, głową państwa jest Naczelnik Józef Piłsudski
  Ignacy Jan Paderewski 16.1 -27.11. 1919  
  Leopold Skulski 13.12.1919 - 9.6.1920  
  Władysław Grabski 23.6 -24.7.1920  
  Wincenty Witos 24.7.1920 - 13.11.1921 Rząd Obrony Narodowej
  Antoni Ponikowski 19.9.1921 - 6.06.1922 W trakcie urzędowania zmiana składu rządu
  Artur Śliwiński 28.6. - 7.7.1922  
 Gabriel Narutowicz 9.12.1922 Julian Ignacy Nowak 31.7.1922 -14.12.1922  zamordowany 16.12.1922
 Stanisław Wojciechowski 16.12.1922 Władysław Sikorski 16.12.1922 - 26.5.1923  
 

Wincenty Witos 28.5.1923 - 14.12.1923

 
  Władysław Grabski 19.12.1923 - 13.11.1925  
  Aleksander Skrzyński 20.11.1925 - 5.5.1926  
  Wincenty Witos 10.05.1926 - 14.05.1926 Zamach majowy przerwał kadencję prezydenta i rządu
 Ignacy Mościski 4.06.1926 Kazimierz Bartel 15.05.1926 - 27.09.1926 Rząd formowany kilkukrotnie
  Józef Piłsudski 2.10.1926 - 27.6.1928  
  Kazimierz Bartel 27.6.1928 - 13.4.1929  
  Kazimierz Świtalski 14.4.1929 - 7.12.1929  
  Walery Sławek 29.12.1929 - 17.3.1930  
  Józef Piłsudski 25.8. - 2.12.1930  
  Walery Sławek 4.12.1930 - 26.5.1931  
  Janusz Jędrzejewicz 27.5.1931 - 9.5.1933  
  Leon Kozłowski 15.5.1933 - 28.3.1935  
  Walery Sławek 28.3.1935 - 12.10.1935  
  Marian Zyndram Kościałowski 13.10.1935 - 15.5.1936  
  Felicjan Sławoj - Składkowski 15.5.1936 - aż do wojny  Prezydent złożył urząd na emigracji

Polecamy również:

Komentarze (0)
1 + 1 =