Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Powstanie Chmielnickiego - przyczyny

Ostatnio komentowane
Beznadzieja
Jerzy • 2017-02-19 14:52:08
XDDDDDDD
XD • 2017-02-17 09:04:28
Przyjdź do mnie dzisiaj do Szczecina
Angelika • 2017-02-17 09:02:06
ojciec zmarł jak dzieciak miał 4 (cztery) miesiące WKRÓTCE go mać wysłała do szkoł...
sweetie • 2017-02-17 08:28:14
Jurz to umim bo to jest proste a jak tego nie umiecie to jestescie glupkami bo ja jestem m...
Mondry lodz • 2017-02-16 20:12:28
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Powstanie Chmielnickiego - przyczyny

Dzikie Pole było staropolską nazwą dzisiejszego Zaporoża. Od XV w. na te obszary zaczęli przybywać liczni uchodźcy – w szczególności chłopi pańszczyźniani ale również i szlachta. Wybierali oni ten obszar ze względu na praktyczny brak jakiejkolwiek władzy na tych terenach. Z nich w późniejszym okresie uformowała się Kozaczyzna.

Już w XVI w. nastąpił gwałtowny wzrost liczby Kozaków, którzy utworzyli swoiste bractwo żołnierskie – nie uznające żadnej władzy. W następnym wieku sporządzono pierwszy rejestr kozacki. Ówczesny król polski w swoich działaniach wobec Kozaków, starał się m. in. powstrzymać ich od najazdów na obszary tureckie.

Powstanie Chmielnickiego – Przyczyny

Walki kozacko – tatarskie i napady Kozaków na Krym oraz czarnomorskie wybrzeża Turcji, powodowały napięcia w stosunkach Polski z Turcją. Wysoka Porta żądała od Rzeczypospolitej, by ukróciła samowolę kozacką.

Natomiast sytuacja Kozaków na Ukrainie nie przedstawiała się dobrze. Tam bowiem większość magnatów oraz szlachty uważała Kozaków za chłopów, których próbowali podporządkować sobie administracyjnie i wykorzystać przy tym ekonomicznie. Z drugiej strony Kozacy samych siebie postrzegali za niemal równych szlachcie.

Polecamy również:

  • Powstanie Chmielnickiego - przebieg

    Pierwszy rejestr kozacki został sporządzony w roku 1572. Wówczas to kozacy rejestrowi poza żołdem otrzymali również swoisty immunitet – przestali od tej pory podlegać jakiejkolwiek władzy administracyjnej. Monarcha polski chciał przez to zaniechać najazdów Kozaków na ziemie... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 1 =