Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Polska szlachta w XVI w. i jej znaczenie

Ostatnio komentowane
Dobre
Zbyszek • 2018-05-21 19:22:22
janusz
janusz • 2018-05-21 19:06:03
słabe
Janusz • 2018-05-21 17:41:29
slabo
msk • 2018-05-21 16:47:14
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Już w XIV oraz XV w. szlachta polska otrzymała swoje podstawowe przywileje. Podstawowym dążeniem tej grypy społecznej, było przede wszystkim utrzymanie zdobytej pozycji. Starano się przy tym aby stan ten stał się ściśle zamknięty – przeznaczony tylko dla wybranej grupy osób. Od roku 1578 monarcha nie mógł już nadawać szlachectwa w dowolnej chwili, a jedynie podczas sejmu. Konstytucja z roku 1601 ograniczała możliwości władcy w tej kwestii jeszcze bardziej – nadanie szlachectwa tylko i wyłącznie za zgodą sejmu.

Od końca XVI w. podkreślano wśród naczelnych haseł demokracji szlacheckiej – równość. Wynikało to z faktu, iż w innych krajach europejskich – w odróżnieniu od Polski, istniał podział na utytułowaną arystokracje oraz niższą szlachtę. Ponadto polska szlachta wyróżniała się na tle swoich europejskich odpowiedników dużą liczebnością – około 10 procent ludności. Większość szlachty polskiej stanowiła tzw. szlachta średnia, która była szczególnie aktywna w XVI w. – nadawała ton polityczny kraju.

Dwa skrajne szczeble drabiny szlacheckiej zajmowały natomiast tzw. gołota oraz magnateria. Do pierwszej z nich zaliczała się szlachta nie posiadająca ziemi. W XVI w. członkowie tej warstwy

Polecamy również:

  • Sarmatyzm - cechy pozytywne i negatywne

    Pod koniec XVI i na początku kolejnej stulecia nastąpiła terytorialna oraz społeczna ekspansja Rzeczpospolitej. W efekcie przenikania się poszczególnych i zróżnicowanych elementów cywilizacji Zachodu oraz Wschodu, uformowała się na obszarze państwa polsko – litewskiego unikalna kultura... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 3 =