Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Polska Partia Robotnicza - droga do władzy, cele, program

Ostatnio komentowane
Dobre
Zbyszek • 2018-05-21 19:22:22
janusz
janusz • 2018-05-21 19:06:03
słabe
Janusz • 2018-05-21 17:41:29
slabo
msk • 2018-05-21 16:47:14
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Jednym z głównych etapów przejmowania władzy w Polsce przez komunistów miało być utworzenie na okupowanym terytorium nowej partii, mającej w przyszłości stanowić „bazę” dla kolejnych struktur. Partia ta miała stanowić w przyszłości „reprezentanta” narodu i oficjalnie wyrazić „wolę” wejścia Polski w orbitę ZSRR. Oprócz tego miała ona wyszukiwać obiecujących kandydatów na członków aparatu, stwarzać „bojową legendę” partii i zacząć walkę o „rząd dusz” przez intensywną propagandę. Decyzja o utworzeniu partii komunistów w Polsce została podjęta przez samego Józefa Stalina, który nakazał też przygotowanie planu działania. Już wkrótce rozpoczęła się wielka gra propagandowa i polityczna, mająca na celu przejęcie władzy nad Polską, z zachowaniem pozorów „spontaniczności”.

28 grudnia 1941 roku na terytorium okupowanej Polski została zrzucona tzw. Grupa Inicjatywna, złożona z przeszkolonych w Moskwie polskich komunistów. Udało im się dotrzeć do Warszawy, gdzie założyli oni Polską Partię Robotniczą, 5 stycznia 1943 roku. Jej I sekretarzem został Marceli Nowotko. Prędko jednak okazało się, że wewnątrz partii toczą się już walki wewnętrzne o władzę w powojennej Polsce. Z tego też powodu  po zagadkowej

Polecamy również:

  • Związek Patriotów Polskich - historia, skład, cele

    Mimo formalnego nawiązania stosunków dyplomatycznych w roku 1941 i walki przeciwko wspólnemu wrogowi – III Rzeszy – Związek Radziecki nigdy nie traktował londyńskiego rządu emigracyjnego Polski jako równorzędnego partnera. W istocie, już w tym momencie dyktator ZSRR, Józef... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 4 =