Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Polityka wewnętrzna i zagraniczna Ludwika XIV

Ostatnio komentowane
Hej Dupcia mogę cię wydupczyć?
Pisior • 2017-10-20 20:28:06
xd
natalia • 2017-10-18 17:00:24
thx
kamil • 2017-10-18 14:41:53
......
czesio123 • 2017-10-17 17:28:39
dzie Keating
kmateok • 2017-10-17 17:00:37
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Polityka wewnętrzna i zagraniczna Ludwika XIV

„Państwo to ja” – jest to słynne zdanie przypisywane królowi Francji Ludwikowi XIV, zwanego również Królem Słońce. Faktycznie władca ten w okresie swojego panowania, za sprawą swojej polityki wewnętrznej, dążył do całkowitego scentralizowania władzy królewskiej. Dochodziła do tego również jego agresywna polityka zagraniczna, za sprawą której chciał aby Francja stała się największą potęgą nowożytnej Europy.

Ludwik XIV – Polityka Wewnętrzna

Król Słońce w kwestiach polityki wewnętrznej dążył do pozbawienia arystokracji władzy politycznej oraz do tłumienia wszelkich przejawów buntu. Najważniejszych członków arystokracji francuskiej zgromadził w Wersalu. Tam też mógł ich kontrolować, a za sprawą łapówek zdobywał sobie poparcie przedstawicieli tej grupy społecznej.

Słynne stwierdzenie Ludwika XIV „państwo to ja” – sam trzymał ster rządów, pozostając jedynym prawodawcą i najważniejszym sędzią. W praktyce monarcha nie podlegał żadnej kontroli. Jego siła wyrosła przede wszystkim z aparatu władzy stworzonego przez dwóch kolejnych pierwszych ministrów – Richelieu oraz Mazarina. Po śmierci tego ostatniego, aby nie dzielić się władzą z nikim – Ludwik likwiduje urząd pierwszego ministra.

W polityce

Polecamy również:

  • Reformy Ludwika XIV (polityczne, gospodarcze, wojskowe i in.)

    Ludwik XIV z dynastii Burbonów został królem Francji w roku 1643, w wieku zaledwie 5 lat. Do czasu osiągnięcia pełnoletniości formalnie rządziła jego matka – Anna Austriaczka, a fatyczną władzę sprawował pierwszy minister – kardynał Jules Mazarin. Dopiero po śmierci tego ostatniego w roku... Więcej »

  • Ocena panowania Ludwika XIV

    Długoletni okres rządów Ludwika XIV – od roku 1643 do 1715, stał się modelowym przykładem nowożytnej monarchii absolutnej. Pomimo, iż król pozostawał w okresie swoich rządów jedynym prawodawcą oraz najwyższym sędzią, to swoją wysoką rolę polityczną zawdzięczał przede wszystkim pierwszym... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 1 =