Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Podwójna elekcja w 1733 r. - na czym polegała? Wojna o sukcesję polską (przyczyny, przebieg, skutki)

Ostatnio komentowane
Co jest przyczyna , ze czastki maja ladunek elektryczny , czy nie jest to podobny mechan...
Le • 2017-07-22 21:28:41
W modelu stardardowym mezo obojetny ( pi ) zbudowany jest z kwarku ( u ) i antykwarku ( u...
Lech Lechman • 2017-07-22 19:28:02
Dlaczego nie ma daty wstawienia komentarza? Manipulacja?
Ciekawski • 2017-07-22 07:43:14
niech twardo sprawuja swoj urzad
kasia • 2017-07-20 17:16:17
Najwyższy czas skonczyc z bezprawie a sędziów którzy są polityczni wyrzucić z zawodu...
Maria • 2017-07-14 10:13:27
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Podwójna elekcja w 1733 r. - na czym polegała? Wojna o sukcesję polską (przyczyny, przebieg, skutki)

Pierwszego lutego 1733 zmarł w Warszawie król August II Mocny. Jego panowanie uznaje się często za początek końca Rzeczpospolitej Obojga Narodów i znaczące osłabienie jej roli w polityce międzynarodowej. Mimo to ogromne ciągle państwo było liczącym się czynnikiem w Europie Środkowo-Wschodniej, stąd też zainteresowanie sąsiadów polski rezultatami elekcji.

Na sejmie elekcyjnym w tym samym roku szlachta w zdecydowanej większości opowiedziała się za  polskim kandydatem, Stanisławem Leszczyńskim, będącym już zresztą wcześniej królem polskim w latach Wojny Północnej. Jednocześnie w czasie elekcji uchwalono nieuznawanie kandydatów spoza Rzeczpospolitej, co było rzeczą nową.

Wybór "Piasta" nie był jednak na rękę stronnictwu rosyjskiemu, stąd też próba zastraszenia szlachty. Gdy mimo demonstracji siły szlachta potwierdziła wybór Leszczyńskiego na króla, stronnictwo prorosyjskie, osłaniane przez wojska carskie, ogłosiło królem Augusta III Sasa, syna zmarłego króla. Doszło więc do podwójnej elekcji.

Wydarzenie to doprowadziło do zachwiania równowagi sił w Europie i wybuchu kolejnej wojny o sukcesję, zdarzenia dosyć typowego dla XVIII wieku. Austria nie mogła zgodzić się na rządy Leszczyńskiego w

Polecamy również:

Komentarze (0)
2 + 3 =