Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Oliver Cromwell - biografia, dokonania, rola w rewolucji angielskiej

Ostatnio komentowane
Czescz
Łukasz Chujnacki • 2017-12-17 15:01:47
przydatne bo mam test
wiktoria • 2017-12-17 11:54:47
znowu 5 dostgane
Ola Gowotek • 2017-12-16 13:26:19
nmmm
poiyt • 2017-12-16 06:39:30
xd
xdddddd • 2017-12-14 19:21:21
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Oliver Cromwell - biografia, dokonania, rola w rewolucji angielskiej

Oliver Cromwell – Pochodzenie

Oliver Cromwell urodził się w Huntington 25 kwietnia w roku 1599. Jego rodzicami byli Robert oraz Elżbieta ze Stewartów. Oliver pochodził z zamożnej rodziny szlacheckiej. Zdobyła ona jednak majątek oraz pozycje w skutek błyskotliwej kariery jednego z członków rodu – Thomasa Cromwella.

Ten ostatni był głównym wykonawcą konfiskaty majątków kościelnych, w okresie panowania króla Henryka VIII, po wydaniu przez monarchę Aktu supremacji z roku 1534. Istotnym wydarzeniem dla Cromwellów była adopcja przez Thomasa syna jego siostry Katarzyny – Ryszarda Williamsa, który przyjął dzięki temu nazwisko Cromwell.

Młody Olivier odebrał wykształcenie w kolegium huntingdońskim oraz spędził rok na uniwersytecie w Cambridge. Do stolicy wyjechał w roku 1620 – tam też zyskał doświadczenie prawnicze. W tym samym roku ożenił się z Elizabeth Bouchier, z którą miał ośmioro dzieci.

Ich czwarty syn – Richard Cromwell, został podobnie do ojca lordem protektorem Anglii oraz Szkocji. Oliver został wybrany po raz pierwszy do Izby Gmin w roku 1628, był to jednak okres rządów Karola I Stuarta, który niedługo po tym rozwiązał parlament i rządził jednoosobowo aż do roku 1640.

Oliver

Polecamy również:

 • Wojna domowa w Anglii - przebieg

  Po śmierci Elżbiety I została zawiązana unia personalna w roku 1603 między Anglią i Szkocją. Wówczas to tron angielski przejęła szkocka dynastia Stuartów. Jednak ich działania, które miały prowadzić do absolutystycznych rządów, pogrążyły kraj w długotrwałym konflikcie między kolejnymi... Więcej »

 • Parlament kadłubowy - historia. Ścięcie Karola I

  W roku 1603 po bezdzietnej śmierci królowej Anglii – Elżbiety I, tron Angielski objął król Szkocji Jakub I. Zapoczątkował tym samym rządy dynastii Stuartów. Wówczas też zmienił się charakter prowadzenia polityki wewnętrznej oraz zewnętrznej kraju. Działania nowego władcy... Więcej »

 • Skutki wojny domowej w Anglii

  Po okresie rządów pierwszego przedstawiciela szkockiej dynastii Stuartów – Jakuba I, na tron angielski wstąpił jego syn – Karol I. Nowy władca był zdecydowanym zwolennikiem wprowadzenia w Anglii absolutystycznego systemu rządów. W roku 1628 w zamian za uchwalenie nowych... Więcej »

 • Powstanie monarchii parlamentarnej w Anglii w XVII w.

  Formowanie się monarchii parlamentarnej w XVII – wiecznej Anglii, było ściśle związane z pojęciem tzw. rewolucji burżuazyjnej. Jako główną przyczynę tego szeregu zmian o charakterze prawno – instytucjonalnym podaje się absolutystyczną, nadmiernie uciążliwą władzę monarchy. W efekcie powodowało to... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 2 =