Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Nelson Mandela - biografia, działalność, zasługi

Ostatnio komentowane
www.wp.pl
as • 2018-01-15 17:25:25
Ty fajny
Fajnioszek • 2018-01-14 21:10:46
Śmierć Husa ukazuje prawdę o papiestwie, zresztą po dziś dzień te funkcje się nie z...
Małgorzata Konstańczak. • 2018-01-14 12:54:49
bardzo fajne i pomogło mi wypełnić zeszytb lektur
killer • 2018-01-14 12:44:13
@Krzysiek, dziękujemy za zwrócenie uwagi. Już poprawione.
ADMIN • 2018-01-15 09:04:30
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Nelson Mandela - biografia, działalność, zasługi

W latach 40. i 50. XX wieku na terytorium Afryki, gdzie powoli dokonywał się proces dekolonizacji, pojawił się poważny problem stosunków pomiędzy ludnością białą i czarną. Konflikt pomiędzy białymi kolonistami i czarną ludnością przyjął szczególnie ostry charakter w Republice Południowej Afryki, gdzie od 1948 roku oficjalnie doszło do wprowadzenia apartheidu, czyli rozdzielenia społecznego i prawnego ludności czarnej i białej. Ludność czarna była w tym wypadku na gorszej, dyskryminowanej pozycji. Zmiany w tej kwestii miał przynieść dopiero wieloletni opór czarnych aktywistów, dla których symbolem walki stał się Nelson Mandela.

Nelson Rolihlahla Mandela urodził się 18 lipca 1918 roku w Mvezo, w rodzinie lokalnego wodza plemiennego. Pierwsze lata życia upływały mu w otoczeniu ciągle żywych kultów animistycznych, w wieku 7 lat został jednak ochrzczony i wysłany do szkoły metodystów. Młody Mandela postanowił zostać prawnikiem i w latach 30. ukończył szereg prestiżowych szkół dla czarnej ludności, m.in. Clarkebury i Fort Hare. Od 1941 mieszkał w Johannesburgu, na początku jedynie przejściowo, później już na stale.

Kariera polityczna Mandeli rozpoczęła się w latach 40., kiedy to zaczął aktywnie

Polecamy również:

 • NATO - Organizacja Paktu Północnego Atlantyku

  NATO (ang. North Atlantic Treaty Organization), czyli Organizacja Paktu Północnego Atlantyku jest organizacją międzynarodową powstałą w wyniku idei współdziałania w zakresie polityczno-wojskowym, jaka zrodziła się po doświadczeniach II wojny światowej. Bezpośrednim impulsem do powstania NATO była... Więcej »

 • Układ Warszawski - informacje

  Układ Warszawski był sojuszem polityczno-wojskowym państw europejskich, które po zakończeniu II wojny światowej znajdowały się w radzieckiej strefie wpływów. Wiodącą i decydującą rolę w owym sojuszu pełnił Związek Radziecki. W jego skład wchodziły Polska, Bułgaria, Czechosłowacja, NRD, Rumunia i... Więcej »

 • Korea po II wojnie światowej

  Od początków XX wieku terytorium Półwyspu Koreańskiego było areną zmagań pomiędzy wielkimi mocarstwami świata. Początkowo kontrolowany przez Chiny, półwysep ten stał się terytorium spornym pomiędzy Imperium Rosyjskim a Cesarstwem Japońskim. Górą okazało się to ostatnie państwo i... Więcej »

 • Zimna wojna - przyczyny, geneza, definicja

  Zakończenie II wojny światowej przyniosło całkowitą zmianę układu sił na świecie, w wyniku załamania się starych imperiów europejskich (Francja, Wielka Brytania, Niemcy), na rzecz dwóch nowych supermocarstw. Zarówno USA, jak i ZSRR są uznawane głównymi zwycięzcami II wojny światowej. W... Więcej »

 • Rewolucja kubańska - przyczyny, przebieg, skutki

  Kuba jest byłą hiszpańską kolonią, której udało się uzyskać niepodległość od metropolii  w  1902 roku. Podobnie jak wiele innych państw Ameryki Centralnej i Południowej Kuba była na przełomie XIX i XX wieku państwem niestabilnym, z dużymi różnicami i napięciami społecznymi, jak... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 4 =