Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Najważniejsi faraonowie - charakterystyka, dokonania, znaczenie

Ostatnio komentowane
Witam Dla mnie jednym z największych paradoksów współczesnego świata jest fakt,że p...
pawlo0 • 2017-08-16 17:57:59
WIEM,ŻE MISJE POKOJOWE ŚĄ BARDZO NIEBEZPIECZNE.Podziwiam ludzi,którzy są na misji,ż...
tereska1 • 2017-08-15 08:19:23
Dobre zestawienie. Polecam także ten artykuł http://edueduonline.pl/blog/e-mail-angielsk...
Sara • 2017-08-09 10:30:02
Umiem w matme wiem ile to jest pienc pluz czy
Kujon • 2017-08-08 17:08:22
ale ktoś trafił jak kulą w płot z Jarosławem Mądrym
b • 2017-08-11 12:35:03
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Najważniejsi faraonowie - charakterystyka, dokonania, znaczenie

W okresie tzw. Starego Państwa (XXVIII – XXIII w. p.n.e.) w starożytnym Egipcie utrwalił się w pełni hierarchiczny system społeczeństwa, z boskim faraonem na czele. Był on władcą absolutnym, uważanym za syna boga Re, prawodawcą i jednym formalnym dysponentem wszelkich dóbr kraju. Od czasu zjednoczenia Dolnego i Górnego Egiptu (ok. 3200 r. p.n.e.), jego atrybuty władzy przedstawiały dwie korony oraz berło. Władza faraonów w większości przypadków była dziedziczna, przechodziła z ojca na najstarszego syna.

Charakterystyka wybranych faraonów:

Cheops (Chufu) - był drugim władcą z IV dynastii (XXVII / XXVI w. p.n.e.), ustanowionej przez jego ojca, faraona Snofru. Chufu rządy w Egipcie pełnił od około 2551 r. p.n.e., w tzw. okresie Starego Państwa – uważany przez społeczność staroegipską jako „złoty wiek". Za jego rządów Egipt miał stabilną gospodarkę oraz silną pozycje polityczną. Miejscem panowania faraona była stolica, znajdująca się w tamtym okresie w Memfis. Wiadomo na pewno, że Cheops toczył zwycięskie walki o wpływy na półwyspie Synaj, gdzie wysłał ekspedycje po miedź i turkusy. Chufu, już za życia pozostawił po sobie monumentalną budowle, zaliczaną do dziś za jeden z cudów świata

Polecamy również:

  • Echnaton - czasy panowania, panowanie, zasługi

    Amenhotep IV (później zmienił imię na Echnaton), władca z XVIII dynastii (poł. XVI – XIV), syn Amenhotepa III i królowej Teje. Więcej »

  • Cheops - biografia, panowanie, zasługi

    Cheops (XXVI w. p.n.e.), był drugim władcą z IV dynastii (XXVII / XXVI w. p.n.e.) założonej przez jego ojca, Faraona Snofru. Cheops był ojcem Chefrena, który przejął władzę w starożytnym Egipcie po jego śmierci. Więcej »

  • Tutenchamon - biografia, panowanie, dokonania

    Tutanchamon był królem Egiptu od około 1358 roku p.n.e., pochodził z XVIII dynastii. Był synem Echnatona (Amenhotepa IV), za panowania którego dokonano radykalnych zmian ustrojowych, wprowadzając monoteizm. W okresie tym, za jedyne bóstwo, został uznany widzialny aspekt słońca (egipski Anton),... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 4 =