Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Merowingowie - drzewo genealogiczne, najważniejsze dokonania, historia

Ostatnio komentowane
xd
xd • 2018-01-23 19:58:18
mik, za język polski, także radzę się wziąć. ;)
A • 2018-01-23 19:16:59
jest baredzo ciekawy
lol • 2018-01-23 15:11:56
elo
pedal • 2018-01-22 08:01:22
vit. c rozpuszczalna w wodzie
beka • 2018-01-21 21:32:49
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Merowingowie - drzewo genealogiczne, najważniejsze dokonania, historia

Dynastia Merowingów panowała w państwie Franków od V do VIII wieku. Założycielem rodu Merowingów był w pierwszej połowie V wieku król Meroweusz. Ostatnim panującym z dynastii był Childeryk III, którego od władzy odsunął majordom Pepin Mały (Pepin Krótki) – pierwszy władca z dynastii Karolingów.

Meroweusz (Merowiusz, łac. Meroveus, Merovius) – urodził się ok. 411 roku, zmarł w 457 roku. Syn Klodiana – przypuszczalnie pierwszego króla Franków salickich. Meroweusz był królem Franków salickich w latach 447 – 457. Protoplasta dynastii Merowingów, która od jego imienia wzięła swoją nazwę.

Chlideryk I – syn Meroweusza, urodził się ok. roku 437, zmarł 26 XII 482 roku w Tournai. Król Franków od 457 roku, panował do swojej śmierci. Przez 8 lat żył na wygnaniu – wygnany przez swoich poddanych po objęciu trony, wrócił wezwany przez Franków. W 463 roku, przy wsparciu wojsk rzymskich Egidiusza, pokonał Wizygotów.

Chlodwig I – urodził się ok. 466 r., zmarł w X/XII 511 roku. Syn i następca Chlideryka I. Tron Frankijski objął w roku 482. Ochrzczony w Boże Narodzenie w roku 496 w Reims przez biskupa św. Remigiusza. Nadano mu godności konsula jako ostatniego spadkobiercy po zachodnim cesarstwie

Polecamy również:

 • Frankowie w średniowieczu - kim byli? Pochodzenie

  Podczas toczących się walk na ziemiach Cesarstwa, stopniowo zmieniał się charakter osadnictwa barbarzyńców na jego obszarze. Pomimo, że tereny te stanowiły w teorii wciąż część państwa rzymskiego, w praktyce barbarzyńcy przejmowali nad nim pełnie władzy. Przywódcy germańscy wykorzystując porzucony... Więcej »

 • Chlodwig I i powstanie państwa Franków - historia

  Frankowie byli ludem pochodzenia germańskiego, który miał powstać w III w. z wymieszania mniejszych plemion. Różnili się jednak od reszty plemion germańskich, które na przełomie IV i V w. wtargnęły na obszary graniczne Cesarstwa Rzymskiego. Różnice te wynikały z faktu, że Frankowie... Więcej »

 • Karolingowie - drzewo genealogiczne, najważniejsze dokonania, historia

  Karolingowie, to druga dynastia po Merowingach. Początkowo Karolingowie pełnili funkcję majordomów Merowingów, faktycznie pełnili rządy w państwie Franków. Pierwszym władcą z dynastii Karolingów był Pepin Mały (Pepin Krótki). Za panowania jego syna Karola Wielkiego państwo... Więcej »

 • Frankowie - osiągnięcia (prawo salickie, gospodarka i in.)

  Około roku 355 rozpoczęło się osadnictwo frankijskie na obszarze północnej Galii. Zjednoczenia rozbitych plemion dokonał Chlodwig I. Istotnym czynnikiem integracyjnym było przyjęcie chrztu przez tego władcę w roku 496. Po jego śmierci (511) państwo stworzone przez niego uległo dezintegracji. Ponowne... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 4 =