Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Marsz na Rzym - przyczyny, skutki

Ostatnio komentowane
xd
igor • 2018-04-23 17:46:12
Super :) Bardzo pomocne na konkurs z biologii :D
anonim • 2018-04-23 16:11:04
jagoda5x.oferty-kredytowe.pl polecam kredyty
jadwiga • 2018-04-21 19:06:39
czy mozecie podac ten piekielny wwzor tylko prosaty dla podstawowki badz gimnazjum?
normalnie n ie wierze w wasza glupote • 2018-04-21 16:21:20
Przydatne ;D Dziekuje.
MrBarolos120 • 2018-04-20 12:19:08
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Włochy są uznawane za jednego z „przegranych zwycięzców” I wojny światowej. Mimo że wplątały się w wojnę z własnej inicjatywy, stając do walki przeciwko dawnym sojusznikom i ponosząc ogromne straty w ludziach, nie udało im się praktycznie uzyskać żadnego z celów wojennych, jakie sobie stawiały. Doprowadzało to do wzrostu niezadowolenia, zwłaszcza wśród radykalnych grup społeczeństwa i weteranów wojennych. Na nich to właśnie opierała się wschodząca gwiazda włoskiej polityki – Benito Mussolini, głoszący idee narodowego odrodzenia. Stworzona przez niego i powoli zdobywająca popularność ideologia faszyzmu głosiła potrzebę „narodowego” odrodzenia, stworzenia z państwa nowej jakości i generalnej zmiany sposobu życia. Hasła te, zwłaszcza dotyczące „uzdrowienia” państwa i promowany kult siły znajdowały szerokie poparcie zwłaszcza w środowiskach włoskich weteranów i różnorakich bojówkarzy.

W roku 1921 Mussolini był już politykiem liczącym się na scenie politycznej, ciągle jednak jeszcze nie posiadającym realnej władzy w państwie. Tymczasem w roku 1922 przyszły dyktator zyskał poparcie kół wojskowych, jak również mógł liczyć na paramilitarną organizację „Czarnych Koszul” - bardzo przypominającą

Polecamy również:

  • Faszym - założenia, znaczenie, przedstawiciele

    Faszyzm jest totalitarnym systemem politycznym, a także ideologią, której źródła sięgają początku XX wieku (dzieła Georgesa Sorela, Charlesa Peguy'a i Huberta Lagardelle'a), a która swój ostateczny kształt uzyskała w latach 20. XX wieku we Włoszech. Więcej »

  • Benito Mussolini - biografia, działalność, najważniejsze informacje

    Benito Mussolini urodził się w 1883 roku w Dovia di Predappio we Włoszech. Jego ojciec był kowalem, a matka nauczycielką. Z powodu socjalistycznych poglądów ojca syn otrzymał imię Benito (na cześć Benita Juareza). Mimo ateizmu ojca, Benito uczył się w Gimnazjum Ojców Salezjanów. Mussolini... Więcej »

  • Inwazja Włoch na Abisynię (1935)

    Włoski dyktator i faktyczny twórca faszyzmu, Benito Mussolini, był jednocześnie niezwykle ambitnym politykiem, który chciał uczynić Włochy potęgą na skalę światową. W swojej polityce nawiązywał często do idei odbudowy Imperium Rzymskiego i przejęcia „utraconych” ziem. Rzeczą oczywistą... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 1 =