Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

List 59 - geneza, opis, znaczenie. Zmiany w Konstytucji PRL 1976

Ostatnio komentowane
nmmm
poiyt • 2017-12-16 06:39:30
xd
xdddddd • 2017-12-14 19:21:21
jeba* gnypa
KRÓL BURSY • 2017-12-14 09:56:00
Coś tu nie gra - notacji bra-ket używa Dirac już w "Principles of Quantum Mechanics" (I...
elpe • 2017-12-13 20:17:11
NIC NIE WYTLUMACZONE NIE POLECAM A TFU POLECAM HOFFMANOWA MEMES
(TYLKO PRUS) • 2017-12-13 18:05:05
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

List 59 - geneza, opis, znaczenie. Zmiany w Konstytucji PRL 1976

Rządy Edwarda Gierka i „wielki skok” ekonomiczny w latach 70. XX wieku są uważane w Polsce za najbardziej łagodny i stabilny okres PRL-u. Nie znaczy to jednak, że państwo „demokracji ludowej” nie było trapione problemami, zarówno w polityce wewnętrznej, jak i zagranicznej. To właśnie połowa lat 70. jest okresem największego nacisku ZSRR na realizowanie tzw. „Doktryny Breżniewa” - w myśl której państwa satelickie Związku Radzieckiego musiały wykazywać względem swojego „Wielkiego Brata” całkowite posłuszeństwo, pod groźbą inwazji zbrojnej.

W roku 1975 do prasy i środowisk intelektualnych wyciekły plany zmian w Konstytucji PRL. W myśl owych projektów miało dojść do uzależnienia praw od obowiązków obywatela, jak również zamieszczenia fragmentów o „przewodniej roli PZPR” i „nierozerwalnym sojuszu polsko-radzieckim”. Wymowa owych „dodatków” miała więc charakter całkowicie niedemokratyczny i nie starała się w ogóle zamaskować zależności kraju od władz w Moskwie.

Nowy zapis wywołał drugie, po roku 1968, masowe wystąpienie środowisk intelektualnych przeciwko władzy. Do władz PZPR napłynął szereg listów protestacyjnych. Najważniejszym z nich był List 59, podpisany początkowo przez 59, później

Polecamy również:

 • Edward Gierek - biografia, rządy. Dekada Gierka - charakterystyka, konsekwencje dla Polski

  Edward Gierek urodził się w rodzinie górniczej w Porąbce na Śląsku, 6.01.1913 roku. W młodości stracił ojca, matka ponownie wychodziła za mąż. W okresie międzywojennym rodzina Gierka wyjechała za pracą za granicę, a młody Edward pracował w różnych krajach europejskich (Belgia, Francja) Więcej »

 • Grudzień 1970 na Wybrzeżu - przyczyny, ofiary, skutki (znaczenie)

  Władysław Gomułka był uważany przez swoich partyjnych towarzyszy za osobę oddaną idei komunizmu i względnie kompetentną, a przy tym posiadającą znaczne zaufanie społeczne, ze względu na to, że w czasach stalinowskich był prześladowany za „liberalne” poglądy. Stąd też początek jego rządów jako I... Więcej »

 • Solidarność - powstanie, historia, znaczenie

  NSZZ Solidarność była pierwszym niezależnym, legalnym związkiem zawodowym w komunistycznej Polsce, który został założony na mocy porozumień sierpniowych z 1980 roku pomiędzy rządem PRL-u a Komitetami Strajkowymi w Gdańsku, Szczecinie, Jastrzębiu-Zdroju i w Dąbrowie Górniczej. Związek ten w przeciągu... Więcej »

 • Marzec 1968 w Polsce - przyczyny, historia, skutki

  W drugiej połowie lat 60. coraz wyraźniej rysował się wewnętrzny podział w łonie PZPR na małe, wzajemnie zwalczające się grupy polityczne. Z każdym rokiem słabła pozycja Władysława Gomułki, uważanego za nieprzejednanego ideologicznie, ale mało skutecznego I sekretarza. Więcej »

 • List 34 i inne - geneza, opis, znaczenie

  List otwarty stał się po 1956 roku jedną z najpopularniejszych form protestu intelektualistów wobec poczynań komunistycznej władzy, która rażąco naruszała prawa obywatelskie w Polsce Ludowej. Zwyczajowe nazwy owych listów pochodzą od liczby ich sygnatariuszy. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 3 =