Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Lend-Lease Act - czym był, o czym mówił, znaczenie

Ostatnio komentowane
Opis bardardzo prosty w pozytywnym znaczeniu i łatwo się go tłumaczy np na angielski ki...
NOEL • 2017-07-27 21:52:43
Co jest przyczyna , ze czastki maja ladunek elektryczny , czy nie jest to podobny mechan...
Le • 2017-07-22 21:28:41
W modelu stardardowym mezo obojetny ( pi ) zbudowany jest z kwarku ( u ) i antykwarku ( u...
Lech Lechman • 2017-07-22 19:28:02
Dlaczego nie ma daty wstawienia komentarza? Manipulacja?
Ciekawski • 2017-07-22 07:43:14
niech twardo sprawuja swoj urzad
kasia • 2017-07-20 17:16:17
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Lend-Lease Act - czym był, o czym mówił, znaczenie

Stany Zjednoczone od początku II wojny światowej były po stronie Aliantów, jednakże władze USA nie mogły zaangażować się w konflikt oficjalnie. Mimo że amerykańskie społeczeństwo było generalnie nastawione przeciwko Niemcom, to sprzeciwiało się jednocześnie zaangażowaniu w kolejną wojnę. Prezydent Roosevelt znalazł się w trudnym położeniu, chcąc zaangażować swoje państwo w wojnę, ale nie mogąc robić tego oficjalnie. Przejściowym rozwiązaniem miała być pomoc okrężną droga, poprzez odpowiednie inwestycje.

W celu umożliwienia Aliantom pomocy materialnej, bez jednoczesnego oficjalnego zaangażowania się w wojnę, prezydent przeforsował tzw. Lend-Lease Act (uchwalony 11.03.1941). Była to uchwala, w myśl której USA mogły sprzedawać państwom walczącym sprzęt i szeroko rozumiane „środki potrzebne do prowadzenia wojny”. Mimo że w ustawie nie wymieniono beneficjentów tej pomocy, USA handlowało praktycznie tylko z Wielką Brytanią. Gdy do wojny dołączył w roku 1941 Związek Radziecki, ustawa objęła także to państwo.

Pomoc amerykańska miała nieocenione znaczenie, zarówno dla Wielkiej Brytanii, jak i ZSRR. Wielka Brytania mogła dzięki dostawom amerykańskim przetrwać najtrudniejszy dla niej okres wojny,

Polecamy również:

  • Bitwa o Atlantyk - przyczyny, przebieg, skutki (znaczenie)

    Ocean Atlantycki odgrywał podczas obu wojen światowych kluczowe znaczenie, jako główna droga transportu materiałów wojennych pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a ich sojusznikami w Europie.  O ile aż do roku 1941 Stany Zjednoczone nie były formalnie zaangażowane w wojnę, to wspierały one Wielką... Więcej »

  • Atak na Pearl Harbor - przyczyny, przebieg, skutki

    Atak na Pearl Harbor i związany z tym wybuch wojny japońsko – amerykańskiej był bezpośrednim efektem walki Cesarstwa Japońskiego o dominację w Azji Wschodniej i na Pacyfiku, prowadzonej niemalże od początku XX wieku. Japonia była jedną z najmłodszych potęg morskich i jedynym państwem spoza kręgu kultury... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 3 =