Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kulturkampf w zaborze pruskim - czym była, na czym polegała?

Ostatnio komentowane
nmmm
poiyt • 2017-12-16 06:39:30
xd
xdddddd • 2017-12-14 19:21:21
jeba* gnypa
KRÓL BURSY • 2017-12-14 09:56:00
Coś tu nie gra - notacji bra-ket używa Dirac już w "Principles of Quantum Mechanics" (I...
elpe • 2017-12-13 20:17:11
NIC NIE WYTLUMACZONE NIE POLECAM A TFU POLECAM HOFFMANOWA MEMES
(TYLKO PRUS) • 2017-12-13 18:05:05
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Kulturkampf w zaborze pruskim - czym była, na czym polegała?

Zjednoczenie Niemiec w roku 1871 doprowadziło do powstania nowego, silnego państwa w środkowej Europie, które już wkrótce włączyło się do ogólnoświatowego wyścigu mocarstw. Cesarstwo Niemieckie nie było jednak państwem jednolitym. Powstało ono z wielu mniejszych i większych państewek niemieckich o różnym stopniu rozwoju, religii i częściowo kultury.

Niemiecki kanclerz Otto von Bismarck, jeden z głównych twórców zjednoczenia, widział zagrożenia, jakie płynęły z owej niejednolitości, jednocześnie zaś, jako mieszkaniec i polityk pruski chciał widzieć II Rzeszę uformowaną niejako na ich obraz.  Za jeden z filarów pruskiej dominacji uważał on zaś ich protestantyzm, będący w opozycji do dominującego w wielu innych krajach niemieckich katolicyzmu. Dodatkowo, Kościół był też zawsze oparciem dla ludności polskiej w zaborze pruskim, która teraz, po zjednoczeniu była elementem niepewnym. Stąd też w pierwszym dziesięcioleciu istnienia Cesarstwa Bismarck realizował szeroko zakrojoną akcję odsuwania Kościoła od wpływów w Niemczech, która jednocześnie wymierzona była także w ludność polską. Okres ten nazwano Kulturkampfem (dosłownie: „walka o kulturę”, w domyśle niemiecką).

Działania te były wielokierunkowe

Polecamy również:

  • Hakata - definicja, historia, znaczenie

    Mianem „Hakaty” określa się w polskiej historiografii niemiecką organizację nacjonalistyczną, której właściwa nazwa brzmi „Verein zur Förderung des Deutschtums in den Ostmarken”, albo w skrócie „Deutscher Ostmarkenverein“ . Obie te nazwy można przetłumaczyć... Więcej »

  • Rugi pruskie - czym były, opis, przyczyny

    W latach 1870 - 1871 doszło do powstania na terenie Europy nowej potęgi politycznej i ekonomicznej - Cesarstwa Niemieckiego. Młode państwo przeżyło w pierwszych latach swojego istnienia znaczny rozwój gospodarczy, prędko stając się jedną z najsilniejszych gospodarek Starego Świata. Okoliczności te wymuszały... Więcej »

  • Wóz Drzymały, strajk dzieci we Wrześni - historia, przyczyny, skutki

    Okres pomiędzy zjednoczeniem Niemiec a wybuchem I wojny światowej (1871 – 1914) to lata najbardziej nasilonej germanizacji i zwalczania polskości na ziemiach zabranych Rzeczpospolitej. W tym to okresie państwo niemieckie wprowadziło szereg ustaw wymierzonych przeciwko Polakom, jak również dopuszczało... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 1 =