Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kserkses - życiorys, dokonania

Ostatnio komentowane
XDDDDDDD
XD • 2017-02-17 09:04:28
Przyjdź do mnie dzisiaj do Szczecina
Angelika • 2017-02-17 09:02:06
ojciec zmarł jak dzieciak miał 4 (cztery) miesiące WKRÓTCE go mać wysłała do szkoł...
sweetie • 2017-02-17 08:28:14
Jurz to umim bo to jest proste a jak tego nie umiecie to jestescie glupkami bo ja jestem m...
Mondry lodz • 2017-02-16 20:12:28
Krótko, zwięzłe i na temat. Polecam
VXV • 2017-02-16 18:35:37
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Kserkses - życiorys, dokonania

Kserkses – Pochodzenie

Założycielem pierwszej cesarskiej dynastii Achemenidów w starożytnym Iranie był Cyrus I Wielki. Stolicą dynastii było miasto Babilon (dawna Mezopotamia). Ich rządy datowane są na lata 560 - 330 p.n.e., aż do podboju Aleksandra Wielkiego, i przegranej ostatniego przedstawiciela dynastii Dariusza III. Synem założyciela dynastii był Dariusz I Wielki, który w roku 490 p.n.e. stał na czele ekspedycji przeciwko Grecji. Po odniesionej tam porażce z nowo zebraną armią, wyruszył przeciwko Greckim polis jego syn Kserkses. Matką Kserksesa była Atossa, siostra Cyrusa I. Dzięki temu – pomimo, że Kserkses nie był pierworodnym synem Dariusza, miał zostać następcą tronu.

Kserkses – Dokonania

Pod koniec roku 486 p.n.e. Kserkses przejął władze nad imperium perskim. Ówczesna sytuacja wewnętrzna stanowiła pierwszy problem, z którym musiał się zmierzyć nowy władca – wybuchły dwa bunty przeciwko władzy perskiej – W Egipcie oraz Babilonie. Kserkses błyskawicznie zażegnał sytuacje i zaistniał w państwie faraonów, mianując przy tym swojego młodszego brata Achemenesa satrapą Egiptu.

Dariusz I Wielki przed swoją śmiercią przekazał Kserksesowi jedno zadanie – aby ukarał zbuntowanych

Polecamy również:

  • Bitwa pod Termopilami (480 p.n.e.) - opis, skutki

    Bitwa pod Termopilami była pierwszym starciem Persów i Greków w czasie najazdu perskiego w latach 480 – 479 p.n.e.. Greckie siły były bardzo małe w porównaniu do wojsk imperium perskiego, ale za to bardzo zdeterminowane, aby stanąć przeciwko ogromnej armii najeźdźcy. Więcej »

  • Bitwa pod Salaminą (480 p.n.e.) - opis, skutki

    Bitwy w trakcie wojen grecko - perskiej (492 – 449 r. p.n.e.) toczyły się na lądzie i morzu. Bitwa pod Salaminą była decydującą bitwą morską, która nastąpiła po bitwie pod Termopilami (480 r. p.n.e.), gdzie zaledwie trzystu Spartan wraz z wojskami sojuszniczymi stanęły do nierównej walki, z... Więcej »

  • Bitwa pod Platejami (479 p.n.e.) - opis, skutki

    Kserkses i jego flota powróciła do Persji po przegranej bitwie morskiej pod Salaminą (480 r. p.n.e.). W Grecji pozostała część wojsk Perskich pod dowództwem Mardoniusza, zabezpieczała zdobyte przez Persów tereny. Ostateczna bitwa między tymi silami, a zjednoczonymi Atenami i Spartą miała... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 2 =