Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kronikarze i historycy greccy i ich dzieła: Herodot, Tukidydes, Ksenofont

Ostatnio komentowane
elo
pedal • 2018-01-22 08:01:22
vit. c rozpuszczalna w wodzie
beka • 2018-01-21 21:32:49
Bardzo przydatne
Mielo • 2018-01-21 11:58:36
Świetne!
Łongakom • 2018-01-21 11:17:13
bardzo lubie to moja rodzina
kalioficjalny • 2018-01-18 13:08:57
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Kronikarze i historycy greccy i ich dzieła: Herodot, Tukidydes, Ksenofont

W drugiej połowie V w. p.n.e. narodziła się historia, która od tej pory miała przedstawiać dzieje historyczne w świetle faktów, a nie mitów. Historie stanowiły nową jakość w piśmiennictwie greckim poświęconym przeszłości, dzięki bogactwu odpowiednio zaprezentowanego materiału.

Historycy i kronikarze Greccy – Herodot

Herodot (485 – 426 r. p.n.e.) był przede wszystkim wielkim podróżnikiem. To w dużej mierze właśnie dzięki jego wyprawom zostały stworzone przez niego źródła odnoszące się do historii, m.in. Persji, Babilonii czy też Egiptu. Podczas swoich licznych podróży po Europie i Azji Mniejszej zebrał sporą ilość materiałów odnoszących się nie tylko do historii ale również geografii oraz etnografii.

Herodot według części badaczy miał był pisarzem rzetelnym i obiektywnym, pozbawionym właściwej jego następcom „greckiej pychy cywilizacyjnej”. Jego styl określano jako gawędziarski oraz obrazowy. Szczególną cechą jego warsztatu było, w wypadku braku wiarygodnych informacji, wierne przekazywanie niepewnych relacji, z ewentualnym podaniem różnych ich wersji i wyrażeniem swoich wątpliwości, czyli przyznawanie się do niezdolności odtworzenia danego faktu.

W swoim najbardziej znanym dziele

Polecamy również:

 • Rzeźba grecka - cechy, przykłady, twórcy

  Rzeźba grecka okresu archaicznego (XII – V w. p.n.e.) została ukształtowana pod wpływem rzeźby egipskiej. Ma ona głównie charakter sakralny, przedstawia głównie postaci bogów. Postaci męskie są pokazywane jako młodzi chłopcy („kuros”), a kobiece („kora”) prezentuje... Więcej »

 • Architektura grecka - style, cechy, budowle

  Domostwa greckie budowano na zasadach wywodzących się z kultury mykeńskiej. Podstawową formą był drewniany „megaron” – „budynek na planie prostokąta z otwartym przedsionkiem, utworzonym przez wysunięte silnie ku przodowi ściany boczne”. W centralnym pomieszczeniu umieszczone było... Więcej »

 • Inne (malarstwo starożytnej Grecji, ceramika)

  Malarstwo greckie miało charakter ścienny i enkaustyczny. Obowiązującą estetyką był realizm. Najważniejsi przedstawiciele tej sztuki to Apollodor, znany jako „malarz cieni”, Apelles – malarz Aleksandra Wielkiego. Technika enkaustyczna polegała na mieszaniu na gorąco farb z pszczelim woskiem i... Więcej »

 • Teatr grecki - geneza, historia

  Początki dramatu greckiego sięgają VIII w. p. n. e. i są związane głównie z obrzędami na cześć boga Dionizosa (tzw. Wielkie Dionizje), ale na powstanie teatru miały również wpływ misteria eleuzyńskie i kult zmarłych. Najważniejszym tworzywem dramatu były pieśni chóralne. Dytyramby stały się... Więcej »

 • Sport w starożytnej Grecji - Igrzyska Olimpijskie (opis, przebieg, konkurencje)

  Sport w starożytności był od początku ściśle związany z religią – igrzyska odbywały się bez wyjątków ku czci bogów. Uczestnicy zmagań sportowych wierzyli, że ich zwycięstwo nie zależy tylko o ich sprawności fizycznej ale również jest darem od bogów. Dla greków nie tylko... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 2 =