Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Kozaczyzna i powstania kozackie - przyczyny, historia

Ostatnio komentowane
Ch*jowe nie polecam
Dupcia • 2017-10-18 17:37:53
xd
natalia • 2017-10-18 17:00:24
thx
kamil • 2017-10-18 14:41:53
......
czesio123 • 2017-10-17 17:28:39
dzie Keating
kmateok • 2017-10-17 17:00:37
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Kozaczyzna i powstania kozackie - przyczyny, historia

W XVI w. Ukrainą zaczęto nazywać kraj położony nad Dnieprem i obejmujący późniejsze dwa województwa Rzeczypospolitej – kijowskie oraz bracławskie, a w kolejnym okresie również czernihowskie. Początkowo Kozakami nazywano wszystkich ludzi, którzy w jakikolwiek sposób żyli ze stepu. Słowo „Kozak” jest pochodzenia turko – tatarskiego i oznacza człowieka zuchwałego – rozbójnika.

W XV w. – w efekcie rozwoju gospodarki folwarczno – pańszczyźnianej, na obszarze Dzikich Pól zaczęli przybywać uciekinierzy, głównie chłopi pańszczyźniani z krajów sąsiadujących z tymi terenami. W następnym wieku liczba Kozaków gwałtownie wzrosła. W kolejnym okresie utworzyli organizacje, która nie uznawała żadnej formy władzy. Na jej czele stał wybrany demokratycznie – ataman.

Jednym z najważniejszych elementów organizacji Kozaków zaporowskich stanowiła sicz. Był to warowny obóz kozaki, budowany często na wyspach rzeki Dniepr. Poza siczą, Kozacy zakładali również mniejsze obozowiska zwane koszami. Służyły one przede wszystkim w czasie przygotowań do wypraw wojennych. Tam też Kozacy wybierali swojego tymczasowego dowódcę zwanego atamanem koszowym.

W roku 1572 sporządzono pierwszy rejestr kozacki – imienny spis.

Polecamy również:

  • Powstanie Chmielnickiego - przyczyny

    Dzikie Pole było staropolską nazwą dzisiejszego Zaporoża. Od XV w. na te obszary zaczęli przybywać liczni uchodźcy – w szczególności chłopi pańszczyźniani ale również i szlachta. Wybierali oni ten obszar ze względu na praktyczny brak jakiejkolwiek władzy na tych terenach. Z nich w... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 4 =