Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Komitet Obrony Robotników (KOR) - historia, powstanie, założyciele, działalność

Ostatnio komentowane
Dzięki za pomoc!
Uczeń • 2016-12-05 17:25:49
elo elo
elo • 2016-12-05 16:43:27
ale kur.waa gówno
Twoja Matka • 2016-12-05 16:08:58
Moja nauczcielka zagroziła mi że pozwie mnie do sądu jak na wypracowania będe kopiowal...
drtjfghjfcghfcgh • 2016-12-05 15:17:27
@Nesti Głupi to ty jesteś.
xxx • 2016-12-05 17:17:51
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Komitet Obrony Robotników (KOR) - historia, powstanie, założyciele, działalność

W czerwcu 1976 roku władze PZPR ogłosiły publicznie znaczną podwyżkę cen artykułów pierwszej potrzeby, wprowadzoną w celu ratowania słabnącej gospodarki socjalistycznej. Owe drastyczne zmiany w cenach doprowadziły do serii rozruchów i protestów, zwłaszcza w wielkich ośrodkach produkcyjnych, jakimi były Radom i Ursus. Po stłumieniu zamieszek władze przystąpiły do represjonowania uczestników strajku, zarówno w sposób jawny i pośredni. W krótkim czasie setki rodzin zostało bez środków do życia i możliwości znalezienia pracy.

Sytuacja ta budziła sprzeciw w gronie działaczy społecznych i lokalnych, jak również różnego rodzaju intelektualistów i aktywistów przeciwnych ówczesnej polityce władz. Jeszcze latem 1976 roku powstawały różnego rodzaju grupy zrzeszające osoby chcące pomagać represjonowanym. We wrześniu 1976 roku 14 aktywistów, wśród których najważniejszą rolę mieli Antoni Macierewicz, Jacek Kuroń, Piotr Naimski i Ludwik Dorn utworzyli Komitet Ochrony Robotników, który wydał oficjalny manifest 23.09.1976 roku.

Początkowym celem KOR-u była doraźna pomoc rodzinom poszkodowanym w wyniku wypadków radomskich, dosyć prędko jednak doszło do znacznego rozszerzenia działalności i programu. Domagano

Polecamy również:

  • Lech Wałęsa - biografia i działalność

    W 1983 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla, ale władze nie przyznały mu paszportu, dlatego w jego imieniu nagrodę odebrała żona Danuta Wałęsowa, a przemówienie Wałęsy odczytał Bohdan Cywiński. W 1987 roku został przewodniczącym wpół legalnej Krajowej Komisji Wykonawczej NZZ Solidarność”. Stanął... Więcej »

  • Solidarność - działalność, cele, zadania

    Mimo oficjalnie utrzymywanej propagandy PRL-u jako kraju „robotników i chłopów”, w praktyce wszelkie przejawy zarówno samopomocy, jak i tworzenia związków pracowniczych niezależnych od państwa były surowo tłumione przez rząd komunistyczny. „Wolność” i możliwość... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 2 =