Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Juliusz Ordon - biografia, charakterystyka działalności, dowództwo

Ostatnio komentowane
Opis bardardzo prosty w pozytywnym znaczeniu i łatwo się go tłumaczy np na angielski ki...
NOEL • 2017-07-27 21:52:43
Co jest przyczyna , ze czastki maja ladunek elektryczny , czy nie jest to podobny mechan...
Le • 2017-07-22 21:28:41
W modelu stardardowym mezo obojetny ( pi ) zbudowany jest z kwarku ( u ) i antykwarku ( u...
Lech Lechman • 2017-07-22 19:28:02
Dlaczego nie ma daty wstawienia komentarza? Manipulacja?
Ciekawski • 2017-07-22 07:43:14
niech twardo sprawuja swoj urzad
kasia • 2017-07-20 17:16:17
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Juliusz Ordon - biografia, charakterystyka działalności, dowództwo

Juliusz Ordon był jednym z wielu powstańców listopadowych, który został wyrózniony przez historię właściwie przypadkiem. Urodzony 16.10.1810 roku w Warszawie, jako względnie młody żołnierz przyłączył się do powstania listopadowego. Uczestniczył w wielkich bitwach pod Ostrołęką i Olszynką Grochowską, dostał za udział w nich Virtuti Militari.

Ordon zapisał się do historii dzięki swojemu udziałowi w obronie warszawskiej Woli. W czasie ataku Rosjan wyleciała wtedy w powietrze reduta broniona przez niego. Sam Ordon został ciężko ranny, a po upadku powstania emigrował do Wielkiej Brytanii.

Postać Ordona zostala spopularyzowana przez Adama Mickiewicza w jego słynnym wierszu „Reduta Ordona”. Wywołał on jednak tym dosyć znany konflikt, zwany czasem „Sprawą Ordona”. Wyżej wymieniony bohater wiersza starał się przez wiele lat walczyć z własną legendą, jako że prawda o reducie była daleko bardziej prozaiczna – została ona wysadzona prawdopodobnie przypadkiem, wskutek niedbalstwa jednego z żołnierzy. Ostatecznie jednak taka wersja historii reduty weszła do kanonu lektur – i świadomości wielu Polaków. Warto przy tym dodać, że utwór o Ordonie i jego reducie napisał też Juliusz Słowacki, bedąc w nim daleko bliżej prawdy historycznej... Sam Ordon robił później karierę w wojskach włoskich, ostatecznie zaś popełnil samobójstwo 4.05.1887 roku we Florencji.

Polecamy również:

 • Powstanie listopadowe - przebieg. Najważniejsze bitwy, dowódcy powstania listopadowego)

  Do wybuchu powstania doszło w nocy z 29 nas 30 listopada 1830 roku. Powstanie było dziełem względnie niewielkiego spisku, zwanego Sprzysiężeniem Podchorążych, z Piotrem Wysockim na czele, a bezpośrednimi przyczynami podjęcia walki były plotki o wysłaniu armii polskiej do walki z rewolucjami na Zachodzie, połączone... Więcej »

 • Piotr Wysocki - czego dokonał, biografia - historia

  Piotr Wysocki urodził się 10.09.1797 roku w Winiarach, w rodzinie szlacheckiej. Jako młody chłopak obserwował wydarzenia związane z powstaniem Księstwa Warszawskiego, potem zaś jego upadkiem i przekształceniem się w Królestwo Polskie. Pobierał nauki w Warszawie, tam też wstąpił do Szkoły Podchorążych Piechoty. Więcej »

 • Walerian Łukasiński - biografia, dokonania

  Walerian Łukasiński narodził się 15.04.1786 roku w Warszawie,  w rodzinie zubożałej szlachty. Odebrał gruntowne wykształcenie, znał dobrze język francuski i niemiecki. Więcej »

 • Szymon Konarski - biografia, dokonania

  Szymon Konarski urodził się 5.03.1808 roku w Dobiszkach  w pobliżu Sejn. Pochodzi z rodziny szlacheckiej o dawnych tradycjach wojskowych. Po edukacji w szkole w Łomży wstąpił w roku 1826 do armii Królestwa Polskiego. Więcej »

 • Józef Chłopicki - biografia, dokonania

  Józef Grzegorz Chłopicki urodził się 13.03.1771 roku we wsi Kapustyn. Pochodził z rodziny szlacheckiej, w której istniała już tradycja walki w obronie Rzeczpospolitej. Niezbyt chętny do nauki, porzucił ją na rzecz ochotniczej służby w wojsku. Więcej »

Komentarze (0)
3 + 3 =