Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Jean Baptiste Colbert - biografia, zasługi, reformy

Ostatnio komentowane
Witam Dla mnie jednym z największych paradoksów współczesnego świata jest fakt,że p...
pawlo0 • 2017-08-16 17:57:59
WIEM,ŻE MISJE POKOJOWE ŚĄ BARDZO NIEBEZPIECZNE.Podziwiam ludzi,którzy są na misji,ż...
tereska1 • 2017-08-15 08:19:23
Dobre zestawienie. Polecam także ten artykuł http://edueduonline.pl/blog/e-mail-angielsk...
Sara • 2017-08-09 10:30:02
Umiem w matme wiem ile to jest pienc pluz czy
Kujon • 2017-08-08 17:08:22
ale ktoś trafił jak kulą w płot z Jarosławem Mądrym
b • 2017-08-11 12:35:03
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Jean Baptiste Colbert - biografia, zasługi, reformy

W okresie panowania Ludwika XIV na jakość rządów miało wpływ nie tylko działanie struktur państwowych, ale także talenty organizacyjne oraz umiejętności poszczególnych ministrów. Jest charakterystyczne, iż mimo przytłaczającej roli samego króla Słońce – jak nazywano Ludwika XIV, sławę zdobyło wielu jego współpracowników. Wśród nich wyróżniał się przede wszystkim urodzony w Remis w roku 1619 – Jean Baptiste Colbert.

Jean Baptiste Colbert – Dokonania

Jean Baptiste Colbert swoją działalność w kwestiach finansów rozpoczął od znaczących reform systemu podatkowego, ponadto zreformował dogłębnie cła. Wówczas też zostały z jego inicjatywy zlikwidowane przywileje poszczególnych miast – w efekcie Colbert przyczynił się dzięki temu do rozwoju handlu oraz przemysłu w państwie.

Dodatkowo Colbert wprowadził we Francji praktycznie nowy system gospodarczy, który od tej pory opierał się głównie na polityce merkantylistycznej – Colbert był wielkim zwolennikiem merkantylizmu. W swojej działalności starał się w pierwszej kolejności wspierać rodzimy przemysł oraz handel. Z jego inicjatywy zakładano liczne manufaktury – mieszczanie otrzymywali od niego pożyczki na ich zakładanie.

System gospodarczy wprowadzony

Polecamy również:

Komentarze (0)
3 + 2 =