Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Ibrahim ibn Jakub - kim był, skąd pochodził, historia

Ostatnio komentowane
Witam Dla mnie jednym z największych paradoksów współczesnego świata jest fakt,że p...
pawlo0 • 2017-08-16 17:57:59
WIEM,ŻE MISJE POKOJOWE ŚĄ BARDZO NIEBEZPIECZNE.Podziwiam ludzi,którzy są na misji,ż...
tereska1 • 2017-08-15 08:19:23
Dobre zestawienie. Polecam także ten artykuł http://edueduonline.pl/blog/e-mail-angielsk...
Sara • 2017-08-09 10:30:02
Umiem w matme wiem ile to jest pienc pluz czy
Kujon • 2017-08-08 17:08:22
ale ktoś trafił jak kulą w płot z Jarosławem Mądrym
b • 2017-08-11 12:35:03
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Ibrahim ibn Jakub - kim był, skąd pochodził, historia

Ibrahim ibn Jakub – Pochodzenie

Ibrahim ibn Jakub (Ibrāhīm ibn Yacqūb al-Isrā'īlī aṭ-Ṭurṭūšī) urodził się w 912/913 roku, zmarł po 966 roku. Był Żydem sefardyjskim, pochodził z hiszpańskiej Tortosy w kalifacie Kordoby. Był podróżnikiem, kupcem i kronikarzem. Autor relacji o Słowianach, również o państwie Mieszka I. Dodatkowo zajmował się handlem niewolnikami. Domniema się, że uprawiał działalność wywiadowczą na rzecz Maurów.

Ibrahim ibn Jakub – Historia

W połowie X wieku odwiedził między innymi Polskę, Niemcy, Czechy i Francję. Opisywała m.in. Polskę, jego relacje stanowią jeden z najstarszych opisów ziem Polskich ówczesnych czasów. Z jego opisów można wywnioskować, że Kraków w połowie X wieku należał do króla Czech – Bolesława I. Dodatkowo w późniejszym czasie, w zapiskach Ibrahim ibn Jakuba jest informacja o ty, że Kraków jest stolicą państwa Mieszka I oraz, że jest jednym z największych ówczesnych centrów handlowych. W latach 965 – 966 odbył podróż do krajów Słowian. Jego opisy znalazły się w kronice pisarza Al.-Bekrie pt „Księga dróg i królestw”.

Opisał Polskę jako kraj ogromny „A co się tyczy kraju Mieszka, to jest on najrozleglejszy z ich krajów. Obfituje on w żywność, mięso,

Polecamy również:

  • Chrzest Polski - data, przyczyny, znaczenie, konsekwencje

    Pierwszym historycznie poświadczonym władcą polskim był Mieszko I. W momencie chrztu jego władza rozciągała się na obszarze Kujaw, Mazowsza, Wielkopolski oraz na części terenów Pomorza. Po wygranej bitwie z Niemcami pod Cedynią w roku 972, Mieszko zdobył władzę nad zachodnią częścią ostatniego z wymienionych... Więcej »

  • Bitwa pod Cedynią - opis, skutki

    Państwo gnieźnieńskie Mieszka I w pierwszej połowie X wieku, w zasadzie nie posiadało żadnych groźnych przeciwników zewnętrznych. Sytuacja uległa zmianie w latach 60 – tych tego samego wieku, na niekorzyść władcy polskiego. Na obszarze Połabszczyzny ukształtował się silny związek Luciców.... Więcej »

  • Dagome Iudex - co zawiera dokument, znaczenie, okoliczności podpisania

    Jednym z najistotniejszych wydarzeń z okresu panowania Mieszka I było przyjęcie chrześcijaństwa. Sposób, w jaki dokonał tego pierwszy książę Polski, dowodzi jego zdolności oraz przezorności w kwestiach polityki międzynarodowej. Na dworze cesarza Ottona I bowiem, od dłuższego czasu planowano założenie... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 5 =