Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Europa Środkowo-Wschodnia i Południowa w średniowieczu - historia

Ostatnio komentowane
gowmo
gowno • 2017-11-24 18:00:18
hanzo pls switch
hanzo • 2017-11-23 18:06:26
"Konstytucja zbudowana jest z XIII artykułów" (rozdziałów) "Łączna liczba artykuł...
Patrycja • 2017-11-19 19:51:57
ŚWIETNE TO! ;D
Ja • 2017-11-19 12:36:05
Zamieszczone na tej stronie linki nie powinny znajdować się na stronie adresowanej do dz...
zaangażowana • 2017-11-19 10:50:47
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Europa Środkowo-Wschodnia i Południowa w średniowieczu - historia

We wczesnym średniowieczu obszary Europy Środowej i Wschodniej były zasiedlone przez plemiona słowiańskie. Na ich ziemie w VI i VII w. najeżdżały koczownicze plemiona azjatyckie, następnie Bułgarzy, Awarowie, a po nich Węgrzy.

Łączenie się poszczególnych plemion słowiańskich datuje się na ok. VII w., na skutek wyodrębnienia się władzy książęcej. W związku z tą sytuacją pojawia się również informacja o kupcu frankijskim – Samonie, który miał stanąć na czele buntu Słowian przeciwko władzy Awarów. Jego organizacja tzw. Państwo Samona, miało funkcjonować na obszarze Moraw.

Na tym terenie na początku IX w. zostało utworzone Państwo Wielkomorawskie. Docierały tutaj misje zakonników z państwa wschodniofrankijskiego, a jego ówczesny władca Ludwik dążył do zwierzchnictwa nad tym obszarem. W tej sytuacji książę wielkomorawski – Rościsław chciał przyjąć chrzest. W tym celu wezwał misjonarzy z Bizancjum – Cyryla i Metodego.

W roku 863 zakonnicy podjęli swoje działania – przetłumaczyli teksty liturgiczne i część pisma świętego oraz stworzyli pismo słowiańskie – tzw. głagolica. Po śmierci misjonarzy z Cesarstwa Wschodniego ich uczniowie zostali wygnani z Moraw. Kontynuowali jednak dalej swoje

Polecamy również:

Komentarze (0)
5 + 5 =