Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.

Epoka żelaza - czas trwania, osiągnięcia, sztuka

Ostatnio komentowane
Bardzo krótkie polecam
lilianna432 • 2015-02-01 18:47:45
W krajowej radzie powinni być z wykształcenia prawa karnego a nie administracji (decyzje...
zs • 2015-01-31 18:00:09
Taki wiersz powinni czytać Ruscy w szkołach. Generalnie to oni są okłamywani, że trze...
Agniesia1831 • 2015-01-31 14:29:24
bardzo przydatne chłopie jak byś tylko dał działania na ułamkach to jesteś pro !!!!!...
elkog • 2015-01-29 20:15:22
Dzieki za Pomoc
Dobry Człowiek • 2015-01-28 18:10:22
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Epoka żelaza (ok. 1200 r. p.n.e. do starożytności), to ostania epoka w prehistorii, po epoce brązu, w której żelazo stało się głównym surowcem w wytwarzaniu narzędzi. Ramy czasowe uzależnione są od stref geograficznych i rozwoju gospodarczego. Najstarsze wyroby z kutego żelaza (głównie pochodzenia meteorytowego), pochodzą z XV i XIV wieku p.n.e. z terenów zamieszkałych przez ludność państwa Hetytów (najstarszy lud indoeuropejski). Po roku 1180 r. p.n.e. żelazo przez Palestynę dotarło do Egiptu i dalej do Mezopotamii i Iranu. Na szerszą skalę używano żelaza w Babilonii w czasach Hammurabiego, w pierwszej połowie XVII wieku p.n.e. Do Indii dotarło ok. 500 r. p.n.e., w Chinach pojawiło się ok. 200 r. n.e. (epoka Han), a do Japonii dotarło ok. 300 r. n.e.. W Europy żelazo znane było już w epoce brązu, gdzie dotarło przez tereny półwyspu Bałkańskiego oraz Kaukaz.

Wczesna faza epoki żelaza w większej części Europy, to tzw. okres halsztacki (ok. 750 – 400 r. p.n.e.), nazywany też wczesną epoko żelaza oraz okres lateński (ok. 400 r. p.n.e. - początek n.e.). Do rozpowszechniania żelaza w Europie przyczyniły się znacząco ludy greckie i italskie. Kolejne okresy, to rzymski (okres wpływów rzymskich)

Polecamy również:

 • Ewolucja człowieka - etapy, historia

  Antropogeneza (pochodzenie człowieka) - historia rodowa człowieka i człowiekowatych, procesy, które doprowadziły do powstania człowieka.

 • Kolebka ludzkości i prehistoryczne wędrówki ludzi - zasiedlenie Ziemi

  Gatunek ludzki wywodzi się z południowej i wschodniej Afryki , gdzie środowisko naturalne stwarzało najlepsze warunki do ewolucji,  tam tez znaleziono najwcześniejsze szczątki pierwszych ludzi. Za kolebkę ludzkości uznaję się  grupę 13 jaskiń

 • Paleolit - ramy czasowe, tryb życia, sztuka, cechy charakterystyczne

  Paleolit [gr. palaiós ‘stary’, ‘dawny’, líthos ‘kamień’],  starsza epoka kamienia, zwana też „epoką kamienia łupanego”,  pierwszy, naukowo potwierdzony etap rozwoju kultury ludzkiej

 • Neolit - ramy czasowe, tryb życia, sztuka, wynalazki

  Neolit (grec. néos 'nowy' i líthos 'kamień'), nazywany również epoką kamienia gładzonego, jest młodszą epoką kamienia. Termin neolit (ang. Noelithic) został wprowadzony przez badacza Johna Lubbocka w  1865 roku na oznaczenie nowej  techniki wytwarzania narzędzi kamiennych.

 • Epoka brązu - czas trwania, ludność, zabytki

  Epoka brązu (ok. 3400 - ok. 1200/750 r. p.n.e.), to druga z epok prehistorii, następująca po epoce kamienia. Najwcześniej rozpoczęła się na Kaukazie i w obszarze Morza Egejskiego. Powstały tam pierwsze ośrodki, w których wytwarzano metale.

Przepisz kod:
wczytaj nowy