Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Edward Śmigły-Rydz - biografia, zasługi

Ostatnio komentowane
nmmm
poiyt • 2017-12-16 06:39:30
xd
xdddddd • 2017-12-14 19:21:21
jeba* gnypa
KRÓL BURSY • 2017-12-14 09:56:00
Coś tu nie gra - notacji bra-ket używa Dirac już w "Principles of Quantum Mechanics" (I...
elpe • 2017-12-13 20:17:11
NIC NIE WYTLUMACZONE NIE POLECAM A TFU POLECAM HOFFMANOWA MEMES
(TYLKO PRUS) • 2017-12-13 18:05:05
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Edward Śmigły-Rydz - biografia, zasługi

Edward Rydz przyszedł na świat 11.03.1886 roku w Brzeżanach w Galicji. Człon „Śmigły” był pierwotnie jego pseudonimem w konspiracji niepodległościowej i został dodany do oficjalnego nazwiska znacznie później. Wywodził się z raczej ubogiej rodziny urzędniczej, jego ojciec był policjantem. Po ukończeniu pierwszych etapów edukacji w szkołach lokalnych rozpoczął naukę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jednakże nie ukończył ich, przenosząc się ostatecznie na wydział filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po szkole oficerskiej odbywał również służbę wojskową w armii austriackiej.

Już od czasów młodości zaangażowany był w ruchy niepodległościowe, od 1908 zaczął działać w organizacjach  patriotycznych, takich jak ZWC i Związek Strzelecki. W czasie I wojny światowej po bardzo krótkiej służbie w wojsku austriackim został włączony do świeżo formowanej kadry Legionów, służąc bezpośrednio pod Piłsudskim. W czasie wojny wyróżnił się trzeźwością umysłu i umiejętnościami dowodzenia. Po kryzysie przysięgowym w 1917 i aresztowaniu Piłsudskiego przejął kontrolę nad POW. W czasie wojny polsko – ukraińskiej i polsko – bolszewickiej dowodził na wysokich szczeblach, gdzie również wykazał się wysokimi

Polecamy również:

  • Ignacy Mościcki - biografia, prezydentura, wynalazki

    Ignacy Mościski przyszedł na świat 1.12.1867 roku w Mieszanowie,  na terenach zaboru rosyjskiego. Pochodził z rodziny o korzeniach szlacheckich, zaangażowanej w oba powstania narodowe XIX wieku. Nauki elementarne pobierał w Płocku, Zamościu i Warszawie. Później podjął zaś studia chemiczne na... Więcej »

  • Bezpartyjny Blok Współpracy z Rządem (BBWR) - historia, znaczenie, cele

    Po przejęciu władzy w Polsce w roku 1926 zwolennicy Józefa Piłsudskiego starali się zrobić wszystko, by ustabilizować sytuację w kraju i umocnić kontrolę nad państwem. W przeciwieństwie do metod państw totalitarnych, w których stosowano by terror do zastraszenia ludności, w Polsce nowe władze starały... Więcej »

  • Obóz Zjednoczenia Narodowego - czym był, organizacja, program, historia

    Śmierć marszałka Józefa Piłsudskiego i związany z tym rozpad BBWR-u (1935) doprowadziły do znacznego chaosu i osłabienia sanacji w Polsce.  Po serii zakulisowych działań i układów władzę zdołał utrzymać niepewny sojusz prezydenta Ignacego Mościckiego i marszałka Edwarda Śmigłego – Rydza, do... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 3 =