Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Edward Śmigły-Rydz - biografia, zasługi

Ostatnio komentowane
xd
igor • 2018-04-23 17:46:12
Super :) Bardzo pomocne na konkurs z biologii :D
anonim • 2018-04-23 16:11:04
jagoda5x.oferty-kredytowe.pl polecam kredyty
jadwiga • 2018-04-21 19:06:39
czy mozecie podac ten piekielny wwzor tylko prosaty dla podstawowki badz gimnazjum?
normalnie n ie wierze w wasza glupote • 2018-04-21 16:21:20
Przydatne ;D Dziekuje.
MrBarolos120 • 2018-04-20 12:19:08
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Edward Rydz przyszedł na świat 11.03.1886 roku w Brzeżanach w Galicji. Człon „Śmigły” był pierwotnie jego pseudonimem w konspiracji niepodległościowej i został dodany do oficjalnego nazwiska znacznie później. Wywodził się z raczej ubogiej rodziny urzędniczej, jego ojciec był policjantem. Po ukończeniu pierwszych etapów edukacji w szkołach lokalnych rozpoczął naukę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jednakże nie ukończył ich, przenosząc się ostatecznie na wydział filozoficzny Uniwersytetu Jagiellońskiego. Po szkole oficerskiej odbywał również służbę wojskową w armii austriackiej.

Już od czasów młodości zaangażowany był w ruchy niepodległościowe, od 1908 zaczął działać w organizacjach  patriotycznych, takich jak ZWC i Związek Strzelecki. W czasie I wojny światowej po bardzo krótkiej służbie w wojsku austriackim został włączony do świeżo formowanej kadry Legionów, służąc bezpośrednio pod Piłsudskim. W czasie wojny wyróżnił się trzeźwością umysłu i umiejętnościami dowodzenia. Po kryzysie przysięgowym w 1917 i aresztowaniu Piłsudskiego przejął kontrolę nad POW. W czasie wojny polsko – ukraińskiej i polsko – bolszewickiej dowodził na wysokich szczeblach, gdzie również wykazał się wysokimi

Polecamy również:

  • Ignacy Mościcki - biografia, prezydentura, wynalazki

    Ignacy Mościski przyszedł na świat 1.12.1867 roku w Mieszanowie,  na terenach zaboru rosyjskiego. Pochodził z rodziny o korzeniach szlacheckich, zaangażowanej w oba powstania narodowe XIX wieku. Nauki elementarne pobierał w Płocku, Zamościu i Warszawie. Później podjął zaś studia chemiczne na... Więcej »

  • Bezpartyjny Blok Współpracy z Rządem (BBWR) - historia, znaczenie, cele

    Po przejęciu władzy w Polsce w roku 1926 zwolennicy Józefa Piłsudskiego starali się zrobić wszystko, by ustabilizować sytuację w kraju i umocnić kontrolę nad państwem. W przeciwieństwie do metod państw totalitarnych, w których stosowano by terror do zastraszenia ludności, w Polsce nowe władze starały... Więcej »

  • Obóz Zjednoczenia Narodowego - czym był, organizacja, program, historia

    Śmierć marszałka Józefa Piłsudskiego i związany z tym rozpad BBWR-u (1935) doprowadziły do znacznego chaosu i osłabienia sanacji w Polsce.  Po serii zakulisowych działań i układów władzę zdołał utrzymać niepewny sojusz prezydenta Ignacego Mościckiego i marszałka Edwarda Śmigłego – Rydza, do... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 5 =