Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Liga Narodów w okresie międzywojennym - działalność, ocena skuteczności

Ostatnio komentowane
w ujek (przez ch zamiast w)
wr3qae • 2018-04-24 19:10:05
dzięki ;)
stokrotka128 • 2018-04-24 15:13:59
Guwno
Katrina • 2018-04-24 14:14:21
Anna Lilpop
KM • 2018-04-24 08:29:49
xd
igor • 2018-04-23 17:46:12
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Liga Narodów była pierwszą w historii próbą stworzenia organizacji międzynarodowej, która czuwałaby nad pokojem na świecie i zapobiegała wybuchowi konfliktów. Zadanie to było bardzo ambitne, ale i trudne do zrealizowania. W skład Ligii wchodziło wielu wpływowych polityków, reprezentujących silne państwa, jednakże często trudno im było osiągnąć porozumienie w istotnych sprawach. Kłopotem był też dobór środków, którymi mogła posługiwać się Liga, by realizować swoje cele. O ile w pierwszych latach po wojnie kluczowe znaczenie miał sam autorytet zwycięskich państw Ententy, później znaczenie tego czynnika spadało. Jednym z największych ciosów dla Ligii był brak zaangażowania się Stanów Zjednoczonych, jednego z inicjatorów powstania organizacji, który później niespodziewanie wycofał się z tworzonych struktur.

Na początku działalności Ligi, w latach 20. XX wieku udało jej się odnieść kilka dużych sukcesów w kwestiach konfliktów granicznych. Udało jej się rozwiązać m.in. spór dotyczący przynależności Wysp Alandzkich pomiędzy Finlandią a Szwecją, problem autonomii Memla (Kłajpedy), czy też konflikt polsko – niemiecki o Śląsk. Z dużym niezadowoleniem Ligii spotkała się natomiast polska akcja przejęcia

Polecamy również:

 • Nowe państwa po I wojnie światowej w Europie

  I wojna światowa była jednym z nielicznych konfliktów, które spowodowały całkowitą zmianę kształtu Europy. Rozpad trzech największych państw Europy Środkowo - Wschodniej doprowadził do powstania szeregu nowych państw, które jeszcze przez kilka lat prowadziły między sobą wojny o ustalenie granic... Więcej »

 • Sytuacja Niemiec po I wojnie światowej (gospodarcza, polityczna i in.)

  Pokonane w I wojnie światowej Niemcy boleśnie odczuły swoją porażkę. Państwo to, jeszcze w roku 1914 stanowiące jedno z największych mocarstw światowych, w wyniku czteroletniej wojny i ciężkich warunków pokojowych zostało zredukowane do roli kraju drugiej kategorii. Podpisany 28.06.1919 roku traktat... Więcej »

 • Wojna domowa w Rosji (1918-1922) - przyczyny, przebieg, skutki - Powstanie Związku Radzieckiego (1922)

  Przejęcie władzy w Rosji przez bolszewików, do którego doszło w październiku 1917 roku zadecydowało o wycofaniu się owego państwa z wojny. Jednocześnie zaś jednak był to początek nowego, wewnętrznego konfliktu, który toczył się w latach 1918 – 1921 i objął większą część terytorium... Więcej »

 • Konferencja waszyngtońska i jej postanowienia

  Zwycięski udział w I wojnie światowej pozwolił USA na powrót do wielkiej polityki międzynarodowej, z której państwo to wycofało się dobrowolnie w połowie XIX wieku. Po raz pierwszy od wielu lat społeczeństwo amerykańskie było entuzjastycznie nastawione do aktywnej polityki zagranicznej i zerwania z... Więcej »

 • Konferencja w Spa (1920) i jej postanowienia

  Wypracowany w wyniku konferencji paryskiej (1919) nowy ład europejski miał w założeniu ukształtować nowoczesną, wolną od wojen Europę. Założenia te przyświecały zwłaszcza przedstawicielom zwycięskich krajów Ententy, którzy chcieli teraz pełnić rolę arbitrów w różnorakich konfliktach... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 4 =