Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Cezaropapizm, papocezaryzm - co to jest, historia. Spory o dominację - przykłady

Ostatnio komentowane
Analiza i interpretacja wierszy Miłosza to męka...
maturzysta • 2017-02-19 17:29:33
Beznadzieja
Jerzy • 2017-02-19 14:52:08
XDDDDDDD
XD • 2017-02-17 09:04:28
Przyjdź do mnie dzisiaj do Szczecina
Angelika • 2017-02-17 09:02:06
ojciec zmarł jak dzieciak miał 4 (cztery) miesiące WKRÓTCE go mać wysłała do szkoł...
sweetie • 2017-02-17 08:28:14
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Cezaropapizm, papocezaryzm - co to jest, historia. Spory o dominację - przykłady

Po bezpotomnej śmierci cesarza Henryka II władzę w kraju przejmuje dynastia Salicka. Jej pierwszym przedstawicielem był Konrad II. Nowy władca podczas swoich rządów dążył przed wszystkim do wzmocnienia wewnętrznego Rzeszy. W trakcie jego panowania dużym niebezpieczeństwem był wzrost pozycji feudałów duchownych i świeckich. Sytuacja ta dotyczyła nie tylko samego Cesarstwa, ale również innych ówczesnych monarchii Europejskich.

Stosunki między władcami, a feudałami zaostrzały się w kolejnych okresach panowania następców Konrada II. Po jego śmierci w roku 1039 samodzielną władzę przejął jego syn Henryk III. W walce z feudałami jaką otrzymał w spadku po ojcu, uzyskał zdecydowaną przewagę podnosząc jednocześnie poziom Cesarstwa do niespotykanego do tej pory prestiżu. Jako władca zapewnił stabilność oraz pomyślność całemu państwu. Spacyfikował Rzeszę, pokonał księcia czeskiego Brzetysława w roku 1041, odebrał hołd wasalny książąt polskich w roku 1046 oraz narzucił zwierzchnictwo lenne Węgrom.

Dzięki swoim działaniom Henryk uzyskał również możliwość zajęcia się kwestiami związanymi z Włochami. Ponieważ sprawy włoskie były nieodłącznie związane z osobą papieża i jego najbliższego otoczenia,

Polecamy również:

 • Cesarstwo Ottonów - charakterystyka. Polityka Cesarstwa Ottonów

  Po podziale imperium karolińskiego w roku 843 w Verdun, konfliktach dynastycznych oraz najazdach wikingów, doszło do osłabienia, a następie upadku władzy cesarskiej. W X w. ukształtowało się Królestwo Francji w zachodniej części monarchii, a we wschodniej – Niemiec. Cesarstwo rzymskie na... Więcej »

 • Cesarstwo uniwersalne Ottona III - definicja, na czym polega - Historia

  Po śmierci cesarza Ottona II w roku 983, jego syn i następca miał wówczas zaledwie trzy lata. Pomimo, że już w roku 983 Otton III został koronowany na króla Niemiec, był zbyt młody aby rządzić cesarstwem po śmierci ojca. Po długoletnim okresie regencji, osobiste rządy objął w roku 995. Więcej »

 • Reforma gregoriańska - na czym polegała?

  Reformą gregoriańską określa się szereg działań reformatorskich, które Kościół katolicki podjął na przestrzeni XI-XII w. Ich celem było m.in. usunięcie symonii (czyli handlu godnościami oraz stanowiskami kościelnymi), wprowadzenie celibatu, a przede wszystkim powstrzymanie ingerencji... Więcej »

 • Spór o inwestyturę - przyczyny

  Po koronacji Ottona I na cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego w roku 962, władca niemiecki został wywyższony wśród innych ówczesnych monarchów chrześcijańskich. W tym samym roku cesarz wydał statut na mocy którego, wszyscy najwyżsi duchowni niemieccy byli zobowiązani do składania hołdu... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 3 =