Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Bitwa pod Cedynią - opis, skutki

Ostatnio komentowane
Spoko
kupa • 2018-05-25 18:04:43
zupa romana
zupcia • 2018-05-25 14:12:58
UWAGA! literówki
Karol • 2018-05-24 18:04:53
po co ciagle pisze ze głowna postac z quo wadis ale tak to spk
kto • 2018-05-23 21:05:40
WTF...
Boss • 2018-05-23 19:26:01
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Państwo gnieźnieńskie Mieszka I w pierwszej połowie X wieku, w zasadzie nie posiadało żadnych groźnych przeciwników zewnętrznych. Sytuacja uległa zmianie w latach 60 – tych tego samego wieku, na niekorzyść władcy polskiego. Na obszarze Połabszczyzny ukształtował się silny związek Luciców. Natomiast na południu znaczenia nabrało królestwo czeskie, a na zachodzie rozpoczęły się konflikty z margrabiami niemieckimi. Jednocześnie na wschodzie, Ruś zajęła Grody Czerwieńskie.

Na pierwszy okres panowania Mieszka przypadła walka o włączenie Pomorza oraz Ziemi Lubuskiej. W roku 967 książę polski pokonał grafa saskiego Wilchmana, Radarów oraz Wolinian. Następnie pod Cedynią 24 czerwca w roku 972 pokonał Hodona – margrabiego Marchii Wschodniej oraz jego ówczesnych sojuszników Luciców.

Bitwa pod Cedynią – Przebieg i Skutki

Bitwa pod Cedynią miała miejsce w efekcie najazdu Hodona na Pomorze Zachodnie, odbyła się również na tym obszarze. Cedynia znajdowała się na wzgórzu, a do grodu biegła pojedyncza droga – odcięta z dwóch stron. Warunki te nadawały się doskonale do zasadzki.

Bitwa rozpoczęła się szarżą niemiecką, która jednak nie natrafiła na żadnych przeciwników. Mieszko bowiem wycofał swoje

Polecamy również:

  • Chrzest Polski - data, przyczyny, znaczenie, konsekwencje

    Pierwszym historycznie poświadczonym władcą polskim był Mieszko I. W momencie chrztu jego władza rozciągała się na obszarze Kujaw, Mazowsza, Wielkopolski oraz na części terenów Pomorza. Po wygranej bitwie z Niemcami pod Cedynią w roku 972, Mieszko zdobył władzę nad zachodnią częścią ostatniego z wymienionych... Więcej »

  • Dagome Iudex - co zawiera dokument, znaczenie, okoliczności podpisania

    Jednym z najistotniejszych wydarzeń z okresu panowania Mieszka I było przyjęcie chrześcijaństwa. Sposób, w jaki dokonał tego pierwszy książę Polski, dowodzi jego zdolności oraz przezorności w kwestiach polityki międzynarodowej. Na dworze cesarza Ottona I bowiem, od dłuższego czasu planowano założenie... Więcej »

  • Ibrahim ibn Jakub - kim był, skąd pochodził, historia

    Ibrahim ibn Jakub (Ibrāhīm ibn Yacqūb al-Isrā'īlī aṭ-Ṭurṭūšī) urodził się w 912/913 roku, zmarł po 966 roku. Był Żydem sefardyjskim, pochodził z hiszpańskiej Tortosy w kalifacie Kordoby. Był podróżnikiem, kupcem i kronikarzem. Autor relacji o Słowianach, również o państwie Mieszka I. Dodatkowo... Więcej »

Komentarze (1)
3 + 2 =
Komentarze
hubonk • 2016-09-18 17:31:06
dzięki!!!!!!!!!!!!!!!!!!!((((((((((((((:::::::::::::::::::::