Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Augusto Pinochet - biografia, działalność, polityka

Ostatnio komentowane
LOL
Antonis • 2017-05-28 11:22:09
elcio pomelcio
Naciok • 2017-05-28 10:32:20
jprdl co za debil musiał to pisać
hujek • 2017-05-27 15:02:09
troche za krótkie
juk • 2017-05-27 09:15:23
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Augusto Pinochet - biografia, działalność, polityka

Augusto José Ramón Pinochet Ugarte należy do jednej z wielu postaci historycznych, których ocena jest skrajnie różna w zależności od narodowości, wieku czy przekonań politycznych historyka. Przedstawiany jest czasem jako bezwzględny dyktator i przywódca junty wojskowej, ale czasami również i jako osoba, która uratowała kraj przed widmem komunistycznego przewrotu. Przyszły generał urodził się 25.11.1915 roku w Valparaiso w Chile, w średniozamożnej rodzinie emigranckiej. W bardzo młodym wieku, tuż po skończeniu podstawowego etapu nauki, wstąpił do wojska. Od roku 1933 zaczął powolne wspinanie się po kolejnych szczeblach kariery wojskowej. Do lat 50 udało mu się dojść do stanowiska majora i wykładowcy w Akademii Wojskowej. Został też szefem garnizonu w Santiago.

Począwszy od końca lat 60. Chile ulegało coraz większej destabilizacji wewnętrznej, spowodowanej sprzeciwem wobec rządów prezydenta Allende i zwolenników komunizmu. W społeczeństwie rysowały się wyraźne linie podziału pomiędzy „demokratami” a „poparciem dla rządu”, które zaogniały sytuację. W celu obalenia istniejącego rządu i wprowadzenia nowej władzy , grupa wyższych oficerów zawiązała spisek, który doprowadził w 1973 roku do

Polecamy również:

 • Polityka, rządy Breżniewa w ZSRR i doktryna Breżniewa - historia, założenia, znaczenie

  W roku 1964 w ZSRR doszło do swoistego „zamachu stanu”,  w wyniku którego Partia odsunęła od władzy „miękkiego” Nikitę Chruszczowa, skompromitowanego porażkami prestiżowymi z USA. Na jego miejsce ster władzy uchwycił Leonid Breżniew, stary członek KPZR, tworzący podwaliny swojej... Więcej »

 • Komunizm w Kambodży - rządy Czerwonych Khmerów

  W roku 1975 komunistyczna organizacja Czerwonych Khmerów przejęła w wyniku zamachu stanu władzę w Kambodży, obalając panująca dotąd monarchię. Z pozoru wydawało się, że Kambodża stanie się kolejnym krajem azjatyckim, który wpadł w orbitę wpływów ZSRR bądź Chin. Nikt nie przypuszczał jednak,... Więcej »

 • Radziecka interwencja w Afganistanie - przyczyny, przebieg, skutki

  ZSRR od początku rządów Breżniewa w drugiej połowie lat 60. przyjęło za założenie, że system komunistyczny w krajach zależnych od ZSRR musi być utrzymywany za wszelką cenę, nawet kosztem interwencji zbrojnej. W szerszym znaczeniu tej doktryny,  również państwa niekomunistyczne, ale sympatyzujące... Więcej »

 • Katastrofa w Czarnobylu - przyczyny, opis, ofiary, skutki

  Katastrofa w Czarnobylu jest dziś uważana za jedno z najważniejszych wydarzeń lat 80. XX wieku, nie tylko ze względu na rozmiary jakie przybrała, ale i jej długofalowe efekty i zmiany w myśleniu, które daleko wykraczały poza zasięg skażenia. Czarnobyl był początkiem nowej epoki myślenia  o energii atomowej. Więcej »

 • Stany Zjednoczone w latach 70. i 80.

  Lata 70. w Stanach Zjednoczonych to okres powolnego otrząsania się społeczeństwa z traumy, jaką była dla tego kraju dotkliwa porażka w Wietnamie. Administracja prezydenta Richarda  Nixona powoli odzyskiwała zaufanie dużych rzesz ludności, poza tym stopniowo słabło oddziaływanie dużych ruchów... Więcej »

Komentarze (0)
5 + 4 =