Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

August II Mocny - panowanie, osiągnięcia. Polityka wewnętrzna i zewnętrzna

Ostatnio komentowane
No ch*j tu jest tej charakterystyki elo
wosPRO • 2017-08-20 00:32:13
Witam Dla mnie jednym z największych paradoksów współczesnego świata jest fakt,że p...
pawlo0 • 2017-08-16 17:57:59
WIEM,ŻE MISJE POKOJOWE ŚĄ BARDZO NIEBEZPIECZNE.Podziwiam ludzi,którzy są na misji,ż...
tereska1 • 2017-08-15 08:19:23
Dobre zestawienie. Polecam także ten artykuł http://edueduonline.pl/blog/e-mail-angielsk...
Sara • 2017-08-09 10:30:02
Umiem w matme wiem ile to jest pienc pluz czy
Kujon • 2017-08-08 17:08:22
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

August II Mocny - panowanie, osiągnięcia. Polityka wewnętrzna i zewnętrzna

August II Mocny, będący jednocześnie władcą elektorskiej Saksonii i Rzeczpospolitej, jest jednym z najbardziej kontrowersyjnych władców w polskiej historii. Jedni oceniają go jako nieudolnego króla, który doprowadził do ruiny państwa, inni zaś za człowieka, który nie mógł wiele zdziałać w ówczesnym stanie polskiej monarchii.

Należy pamiętać o tym, że August II jako władca wywodzący się z Saksonii był przyzwyczajony do innego modelu sprawowania władzy, z silną władzą monarszą. Stąd tez starał się go wprowadzić także i w Rzeczpospolitej. Polityka wewnętrzna króla przez cały okres panowania skupiała się na umocnieniu wpływów królewskich i wprowadzeniu realnej władzy króla, co jednak spotykało się z dużym oporem szlachty. Przez pierwszy okres swego panowania August II starał się wprowadzić reformy za pomocą siły, m.in. wprowadzając na teren Rzeczpospolitej wojska saskie i starając się zmusić szlachtę do przyjęcia jego warunków. Angażował też w swoje działania urzędników saksońskich. W rezultacie walk z konfederacją tarnogrodzką (1715 - 1717), zawiązaną przeciwko jego władzy,  musiał on ostatecznie pogodzić się z fiaskiem swoich ambitnych planów. Od tego czasu aż do śmierci próbował wzmocnić

Polecamy również:

  • Unia polsko-saska - przyczyny, skutki pozytywne i negatywne

    U podstaw unii Rzeczpospolitej i Saksonii legła doskonała sytuacja gospodarcza i ekonomiczna tej ostatniej, jak również doskonałe rozegranie wolnej elekcji przez Augusta II Mocnego, któremu udało się, używając zarówno przekupstwa, jak i siły, zepchnąć do defensywy swojego głównego... Więcej »

  • Sejm niemy (1717) - na czym polegał? Postanowienia, historia

    Po pokonaniu przez wojska rosyjskie pod Połtawą w 1709 roku, ranny król szwedzki, Karol XII (1682-1718) powrócił do swego kraju. W związku z tym rozpadło się stronnictwo proszwedzkie, a Stanisław Leszczyński (1677-1766) został zmuszony do opuszczenia kraju. Zbiegło się to z powrotem do Warszawy... Więcej »

Komentarze (0)
3 + 4 =