Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Aleksander Newski i jego rola. Bitwa na Kulikowym Polu - opis, skutki

Ostatnio komentowane
Alek sandra tak a seksibomba ,_ fajne ?i jupi heheheheh M jak Miłoś pozdro to cześć za...
Ezir • 2017-12-12 20:44:03
Czat
Weronika • 2017-12-12 20:39:31
Porządnie wygląda ten list ;) Na pewno coś podobnego można bez obaw wysyłać razem z ...
Angela • 2017-12-12 16:05:55
we wzorze prawa keplera jest literówka powinno być R do 3
Lupek • 2017-12-11 23:39:40
Bardzo przydatne. Dziękuję serdecznie. Tylko mam mały dylemat z tym czwartym jeźdźce...
nieznajoma • 2017-12-11 18:44:07
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Aleksander Newski i jego rola. Bitwa na Kulikowym Polu - opis, skutki

Bitwa na Kulikowym Polu, która miała miejsce 8 września w roku 1380, stała się ostatecznym rozstrzygnięciem trwającej wojny między Dymitrem Dońskim a Mamajem. Pierwszy z nich był wielkim księciem moskiewskim w latach 1359 – 1389, któremu udało się w roku 1378 rozbić siły Złotej Ordy w bitwie nad Wożą. Drugi natomiast był wodzem tatarskim, faktycznym przywódcą zachodniej Złotej Ordy.

Mamaj szykując się do wyprawy przeciwko Dymitrowi, zorganizował koalicje antymoskiewską. Udało mu się do niej wciągnąć m.in. od dawna skonfliktowane z Wielkim Księstwem Moskiewskim – Wielkie Księstwo Litewskie.
Pomimo, iż wyprawę zaplanowano na przełom sierpnia i września w roku 1380, kiedy to mieli spotkać się antymoskiewscy sojusznicy, Dymitr wcześniej ze swoimi siłami ruszył przeciwko Tatarom. Chciał on bowiem nie odpuścić do połączenia ich sił.

Armia Mamaja, której przewodził osobiście, podobnie do sił Dymitra miała liczyć około 30 tysięcy żołnierzy. Nie doszły poza tym do skutku plany wodza Złotej Ordy o połączeniu się z sojuszniczymi siłami.

W toku bitwy przez większość starcia przewaga leżała po stronie Tatarów. Udało im się nawet dotrzeć ostatecznie do księcia Dymitra, który został raniony i musiał

Polecamy również:

  • Podbój Rusi przez Mongołów - historia

    Po śmierci Czyngis – chana, w roku 1227 Imperium Mongolskie zostało podzielone między jego potomków. Oprócz trzech synów wodza, w testamencie zostali również uwzględnieni jego wnukowie – Ordu i Batu. Do takiej sytuacji doszło ze względu na śmierć ich ojca, a najstarszego syna... Więcej »

  • Jednoczenie ziem ruskich pod przewodnictwem Moskwy - etapy

    W pierwszej połowie XIII w. ziemie ruskie podporządkowali sobie Tatarzy. W ramach systemu wprowadzonego przez najeźdźców, utrzymała się władza oraz tytuł wielkoksiążęcy wśród książąt ruskich. Wśród licznych księstw dzielnicowych Rusi, z czasem wyłoniły się dwa główne ośrodki –... Więcej »

Komentarze (0)
4 + 4 =