Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Agresja ZSRR na Polskę (17 wrzesień 1939) - przyczyny, przebieg, skutki

Ostatnio komentowane
zle
masz małego • 2017-12-11 16:43:10
PYR PYR PYR PSICA PSICA PSICA PSICA 3 ZŁ
alanek • 2017-12-11 10:05:32
tekst dobry
zygus • 2017-12-10 17:07:12
fajne
abla • 2017-12-10 16:07:55
cdsgbd
kloa • 2017-12-10 10:58:14
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Agresja ZSRR na Polskę (17 wrzesień 1939) - przyczyny, przebieg, skutki

Od samego początku istnienia II Rzeczpospolitej jednym z największych zagrożeń dla niepodległości państwa był jego wschodni sąsiad, Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich.  Władze radzieckie uważały, że Polska stanowi główną przeszkodę w ich naczelnym celu ideologicznym, czyli przeniesieniu rewolucji komunistycznej na inne kraje Europy, a później świata. Stąd też bardzo napięte stosunki pomiędzy obydwoma państwami i stan ciągłej niepewności na wschodniej granicy Polski.

O stosunku Związku Radzieckiego do Polski doskonale wiedziała niemiecka dyplomacja. Niemcy i ZSRR współpracowały już ze sobą w latach 20., jednakże militarne i dyplomatyczne stosunki uległy mocnemu ochłodzeniu, kiedy władzę w Niemczech przejął Adolf Hitler. Upatrywał on bowiem w komunizmie głównego wroga przyszłych Niemiec. Stąd też wielkim zaskoczeniem dla świata było podpisanie porozumienia pomiędzy Niemcami i ZSRR w sierpniu roku 1939. Słynny pakt Ribbentrop – Mołotow zawierał w sobie tajną klauzulę, dotyczącą podziałów wpływów w Europie Wschodniej. Co ciekawe, obaj dyktatorzy – Adolf Hitler i Józef Stalin – uważali ów sojusz za jedynie przejściowy wybieg, mający na celu kupienie sobie czasu na lepsze przygotowanie

Polecamy również:

 • Obrona Westerplatte (wrzesień 1939) - opis, dowódca, historia

  W okresie międzywojennym jedną z najbardziej drażliwych kwestii dyplomatycznych pomiędzy Niemcami a Polską była kwestia przynależności państwowej Gdańska. Miasto to zostało w roku 1919 odłączone od Republiki Weimarskiej i, decyzją zwycięskich państw Ententy, stało się wolnym miastem. Gdańsk był zamieszkały w... Więcej »

 • Bitwa nad Bzurą - przebieg (streszczenie), skutki

  Bitwa nad Bzurą była największą bitwą stoczoną we wrześniu 1939, mająca na celu zatrzymanie niemieckiego pochodu na Warszawę i rozbicie armii niemieckiej, maszerującej na stolicę. Jest to również jedno z najciekawszych i najbardziej znanych starć w trakcie całej kampanii polskiej roku 1939. Więcej »

 • Kapitulacja Warszawy i Helu (1939). Bitwa pod Kockiem - historia

  Po przegranej przez stronę polską bitwie granicznej w dniach 1 – 4 września 1939 roku niemieckie wojska wdarły się głęboko w głąb terytorium II Rzeczpospolitej. Jednym z głównych celów agresora było opanowanie stolicy kraju – Warszawy. Słusznie bowiem przewidywano, że ewentualny upadek... Więcej »

 • Kampania wrześniowa - skutki i przyczyny klęski kampanii wrześniowej

  Kampania polska roku 1939 zakończyła się rozbiciem państwa polskiego i upadkiem II Rzeczpospolitej. II RP istniała zaledwie przez dwadzieścia lat i jej rozwój został brutalnie przerwany przez najazd sąsiadów. Więcej »

Komentarze (0)
1 + 1 =