Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Adam Jerzy Czartoryski - biografia, dokonania - historia

Ostatnio komentowane
Witam Dla mnie jednym z największych paradoksów współczesnego świata jest fakt,że p...
pawlo0 • 2017-08-16 17:57:59
WIEM,ŻE MISJE POKOJOWE ŚĄ BARDZO NIEBEZPIECZNE.Podziwiam ludzi,którzy są na misji,ż...
tereska1 • 2017-08-15 08:19:23
Dobre zestawienie. Polecam także ten artykuł http://edueduonline.pl/blog/e-mail-angielsk...
Sara • 2017-08-09 10:30:02
Umiem w matme wiem ile to jest pienc pluz czy
Kujon • 2017-08-08 17:08:22
ale ktoś trafił jak kulą w płot z Jarosławem Mądrym
b • 2017-08-11 12:35:03
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Adam Jerzy Czartoryski - biografia, dokonania - historia

Książę Adam Jerzy Czartoryski urodził się 14.01.1770 roku w Warszawie. Pochodził z jednej z największych i najbogatszych rodzin magnackich w Rzeczpospolitej. Odebrał wszechstronne wykształcenie, odbywając w młodości wiele podróży zagranicznych. Odwiedził między innymi terytoria państw niemieckich, gdzie zawarł znajomość z szeregiem wybitnych postaci swojego okresu, był też w Wielkiej Brytanii.

W czasie wojny polsko – rosyjskiej w 1792 uczestniczył w walkach jako ochotnik w wojskach królewskich. Po przejściu króla na stronę konfederacji targowickiej wyjechał z kraju. Po upadku Rzeczpospolitej znajdował się w Rosji, starając się odzyskać rozgrabione dobra rodzinne. Tam też dosyć niespodziewanie znalazł się w najbliższym otoczeniu cara Aleksandra I. W tym czasie odbył krótką służbę dyplomatyczną we Włoszech. W czasie wojen napoleońskich był przeciwnikiem cesarza Francuzów i aktywnie współpracował z caratem, będąc w otoczeniu Aleksandra I i sprawując funkcję doradcy. Starał się zapewnić istnienie szczątkowej nawet formy państwowości polskiej, pod berłem Romanowów.  Po roku 1814 odgrywał rolę w tworzeniu Królestwa Polskiego i jego konstytucji, później jednak został odsunięty od realnej władzy.

Polecamy również:

  • Leleweliści - historia, program, przywódcy

    Mianem lelewelistów nazywa się w historiografii działaczy emigracyjnych, którzy po powstaniu listopadowym skupili się wokół wybitnego polskiego polityka i naukowca, Joachima Lelewela. Mówiąc o lelewelistach mamy zazwyczaj na myśli zorganizowany w 1831 roku Komitet Narodowy Polski. Więcej »

  • Towarzystwo Demokratyczne Polskie - program polityczny, cele, przywódcy

    Po upadku powstania listopadowego w roku 1831 poza granicami Królestwa Polskiego znalazła się ogromna rzesza weteranów i działaczy patriotycznych, którzy to mieli różne, a często wręcz przeciwstawne poglądy na temat powodów klęski powstania czy możliwości odzyskania... Więcej »

  • Gromady Ludu Polskiego - program, przywódcy, historia

    Gromady Ludu Polskiego (nazywane czasem po prostu Ludem Polskim) powstały w wyniku secesji najbardziej radykalnych działaczy Towarzystwa Demokratycznego Polskiego 30.10.1835. W jej skład wchodziły dwie duże grupy - Gromady Grudziąż (Grudziądz) i Humań.  Więcej »

Komentarze (0)
2 + 4 =