Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

1 wojna grecko-perska - przyczyny, przebieg, skutki

Ostatnio komentowane
jprdl co za debil musiał to pisać
hujek • 2017-05-27 15:02:09
troche za krótkie
juk • 2017-05-27 09:15:23
bssjvsgvkjsbusvb;Sdulabv>AJNiduav>KJBILsd;bv.dfbzlkfblS>KMSLvsldkvmkn kdvlksn.kvzkdn hcudj...
oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo • 2017-05-26 11:10:09
A o bombie H , to jakoś nikt nie wie
Artyk • 2017-05-25 19:18:45
Autor:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

1 wojna grecko-perska - przyczyny, przebieg, skutki

Do połowy VI w. p.n.e. Greckie miasta – państwa rozwijały się bez większej ingerencji zewnętrznej. Wyjątek stanowiły polis w Azji Mniejszej, znajdujące się pod panowaniem Lidii. Jednak zwierzchnictwo tamtejszych władców nad obszarami greckimi układało się we względnym pokoju.

W latach 546 – 545 p.n.e. Lidia została podbita przez imperium perskie, które zapoczątkowało swoją ekspansje terytorialną na terenach należących do Greków. W roku 500 p.n.e. wybuchło powstanie praktycznie wszystkich miast Greckich, podporządkowanych Persji – Powstanie Jońskie.

Pomimo pomocy Aten zostało w 490 r. p.n.e. zakończone przez króla imperium perskiego – Dariusza I Wielkiego. Po spacyfikowaniu powstania, miasta greckie po raz pierwszy stanęły przed zagrożeniem przeważającej siły militarnej. Dariusz I zażądał, aby od tej pory wszytki greckie polis uznały zwierzchnictwo Persji. Dwa najsilniejsze miasta – państwa greckie – Ateny oraz Sparta odmówiły Dariuszowi, a po zamordowaniu jego emisariuszy, wypowiedziały de facto wojnę imperium Perskiemu.

W roku 490 p.n.e. król persów wysłał swoje wojska do Grecji – karna ekspedycja perska. Pierwsza podczas wojny została zdobyta wyspa Naksos, która została doszczętnie

Polecamy również:

  • Bitwa pod Maratonem (490 p.n.e.) - opis

    Na początku sierpnia 490 r. p.n.e. flota perska, wysłana przez Dariusza I, przybiła do wybrzeży Attyki. 20 tysięczna armia perska pod wodzą Datesa i Artafernesa, miała rozpocząć ekspansje perską na zachód. Król Persji Dariusz I postanowił podbić Grecję, którą zamierzał ukarać za pomoc jakiej... Więcej »

  • Dariusz I Wielki - życiorys, dokonania

    Dariusz I Wielki (język staroperski: Dārayawuš, per.: داریوش, heb.: דַּרְיָוֵשׁ, język starogrecki: Δαρεῖος) – syn partyjskiego satrapy Hystaspesa, król perski z dynastii Achemenidów. Żył w latach 550 – 485 p.n.e., panował w latach 521 –... Więcej »

Komentarze (0)
1 + 1 =