Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Technopolie na świecie - przykłady, charakterystyka

Ostatnio komentowane
Dobre
Zbyszek • 2018-05-21 19:22:22
bardzo przydatne. ...
kupka • 2018-05-22 05:19:57
słabe
Janusz • 2018-05-21 17:41:29
slabo
msk • 2018-05-21 16:47:14
Właściciel:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Jednym z wyznaczników trzeciej rewolucji przemysłowej jest rozwój przemysłów zaawansowanych technologii (high-tech). Skupiają one produkcję wyrobów z różnych branży przemysłu: farmaceutycznego i technologii medycznych, lotniczego i aeronautycznego, optycznego, elektronicznego/komputerowego i informatycznego (wytwarzanie nie tylko hardware’u – sprzętu komputerowego, ale też oprogramowania – software’u), nanotechnologii i biotechnologii, robotyki, produkcji nowych materiałów oraz technologii energetycznych (paneli słonecznych itp.).

Przemysł ten określa się jako naukochłonny. Wśród cech tych branży przemysłu należy wymienić:
- wysoki poziom kwalifikacji pracowników oraz duży udział kadry inżynieryjno-technicznej i naukowej w zatrudnieniu,
- duża kapitałochłonność produkcji, związana przede wszystkim z dużymi nakładami na badania i rozwój (B+R, w j. angielskim R&DResearch and Development),
- innowacyjność produktu i jego stałe unowocześnianie, co wymaga ścisłej współpracy z placówkami naukowymi i badawczo-rozwojowymi,
- wysoki stopień technicznego skomplikowania produktu, niewielka materiałochłonność produkcji i duży stopień przetworzenia produktu, co łącznie z wysoką jego jakością gwarantuje

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

 • Przemysł lekki na świecie - definicja

  Pod pojęciem przemysł lekki rozumiemy te gałęzie i branże przemysłu, które zajmują się produkcją artykułów masowego użytku, w tym zwłaszcza tkanin (przemysł włókienniczy), odzieży (przemysł odzieżowy) oraz obuwia (przemysł skórzany). Zazwyczaj jako przemysł lekki uważane są... Więcej »

 • Katastrofy przemysłowe na świecie - przyczyny, skutki, przykłady

  Katastrofy (lub inaczej awarie) przemysłowe są to katastrofy spowodowane przez zakłady przemysłowe. Są z nimi związane wybuchy, pożary, skażenia (wód i powietrza), katastrofy budowlane wyrządzające straty ekologiczne, szkody materialne oraz zagrażające zdrowiu i życiu pracowników, służbom ratunkowym i... Więcej »

 • Przemysł chemiczny na świecie

  Jedną z najważniejszych gałęzi współczesnego przemysłu jest przemysł chemiczny. Przemysł chemiczny jest kapitałochłonny, ale większość jego branży nie wymaga licznej siły roboczej – większość procesów technologicznych daje się więc łatwo zautomatyzować. Zakłady produkcyjne tego przemysłu... Więcej »

 • Przemysł elektromaszynowy na świecie

  Przemysł elektromaszynowy (a w każdym razie niektóre jego branże) zaliczany jest do nowoczesnych gałęzi przemysłu, a stopień jego rozwoju jest wskaźnikiem poziomu rozwoju gospodarczego. W przemyśle elektromaszynowym wytwarzane produkty z reguły są znacznie przetworzone; produkcja tego przemysłu wymaga... Więcej »

 • Przemysł metalurgiczny na świecie

  Jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu jest przemysł metalurgiczny. Do działalności przemysłu metalurgicznego zaliczane jest:- wydobywanie rud metali (chociaż nie zawsze, zdarza się, że jako przemysł metalurgiczny rozumiemy tylko przerób tych rud),- ich wstępna obróbka (gł. wzbogacanie rud),-... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 4 =