embargo handlowe po przejęciu władzy przez Fidela Castro i dokonanej przez niego nacjonalizacji majątków). Politykę izolacjonizmu mogą bezpiecznie stosować tylko kraje duże o rozwiniętej gospodarce i zróżnicowanych zasobach naturalnych. W przypadku krajów słabiej rozwiniętych (przypadek Korei Północnej) polityka ta prowadzić może do katatrofy gospodarczej, zwłaszcza w sytuacji klęsk naturalnych.
W 2011 roku wielkość światowego produktu krajowego brutto (PKB) oceniona została przez Bank Światowy na ponad 70 bilionów dolarów amerykańskich (lub około 45 bilionów w przeliczeniu na wartość dolara w 1990 roku).
Dyscypliną geograficzną zajmującą się zagadnieniami gospodarczymi ze szczególnym uwzględnieniem ich aspektu przestrzennego jest geografia ekonomiczna (część geografii człowieka). Bada ona m.in. zróżnicowanie przestrzenne rozwoju poszczególnych działów gospodarki i ich zmiany, zależności między cechami poszczególnych regionów a procesami gospodarczymi w nich zachodzącymi (np. teoria lokalizacji działalności przemysłowej), czy kształtowanie się międzyregionalnych powiązań gospodarczych. W ramach geografii ekonomicznej wyróżniamy m.in.: geografię rolnictwa, geografię przemysłu, geografię transportu, geografię turyzmu i in.