Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Słońce - budowa, aktywność

Ostatnio komentowane
To, oczywiście, prawda. Bardzo dziękujemy za zwrócenie uwagi.
ADMIN • 2016-10-26 11:53:43
jezus maria chryste boze
jezus • 2016-10-25 19:01:22
Polecam dostałem 5-ątke!
Daniel • 2016-10-25 18:49:53
Super
ola • 2016-10-24 14:36:51
1.Potop 2. Mendel Gdańsk
Aleksandra • 2016-10-24 14:16:14
Właściciel:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Słońce - budowa, aktywność

Słońce jest centralną gwiazdą w Układzie Słonecznym. Wokół niej krążą planety, planety karłowate i małe ciała Układu Słonecznego (w tym komety i planetoidy). Jest ono głównym źródłem energii docierającej do powierzchni Ziemi i innych ciał Układu Słonecznego, a zarazem najjaśniejszym obiektem na sferze niebieskiej. Jest gwiazdą pojedynczą położoną w Galaktyce Drogi Mlecznej. Należy do gwiazd ciągu głównego, temperatura fotosfery słonecznej (ok. 5510°C) powoduje, że charakteryzuje je biaława barwa – zaliczane jest do żółtych karłów.

Słońce to kula zjonizowanego gazu (plazmy) o średnicy około 1,4 mln km (109 razy większa od średnicy Ziemi).  Ma masę prawie 2 kwadryliardów ton (1,98 x 1030 kg). Około 74% tej masy to wodór, 25% hel i niecały 1% cięższe pierwiastki.

Około 25% długości promienia Słońca stanowi jego jądro. To właśnie tutaj w temperaturze przekraczającej 13,5 mln °C zachodzi reakcja syntezy jądrowej. Reakcja ta prowadzi do połączenia 4 protonów (jąder wodoru) i utworzenia jądra helu. Masa jądra helu jest mniejsza od masy 4 protonów, a różnica ta odpowiada za emisję energii zabieranej z jądra głównie przez fotony. Szacuje się, że obecnie zawartość wodoru w jądrze wynosi już

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

 • Powstanie Układu Słonecznego - teoria, ewolucja

  Układ Słoneczny powstał z obłoku międzygwiazdowego o średnicy kilku lat świetlnych, będącego zagęszczeniem gazu (przede wszystkim wodoru i helu) i pyłu kosmicznego. Więcej »

 • Planety wewnętrzne - cechy (Merkury, Wenus, Ziemia i Mars)

  Merkury, Wenus, Ziemia i Mars – 4 wewnętrzne planety Układu Słonecznego – są planetami skalistymi. Składają się z minerałów o wysokich temperaturach topnienia: żelaza i niklu, które budują ich jądra oraz krzemianów tworzących płaszcz i skorupę. Ich gęstość jest więc duża. Więcej »

 • Planety zewnętrzne - cechy (Jowisz, Saturn, Uran, Neptun)

  Planety zewnętrzne nazywane są gazowymi olbrzymami. Jowisz i Saturn mają budulec podobny do Słońca, składają się w większości z wodoru i helu. Uran i Neptun zbudowane są głównie z lodu oraz zamarzniętego amoniaku i metanu, tak że niektórzy astronomowie zaliczają je do odrębnej kategorii planet –... Więcej »

 • Naturalne satelity (księżyce) planet Układu Słonecznego

  Księżyc (naturalny satelita) jest ciałem niebieskim obiegającym planetę, planetę karłowatą lub planetoidę. Stwierdzenie to jest pewnym uproszczeniem, gdyż  zarówno księżyce, jak i ciała z którymi są grawitacyjnie związane (np. planety), krążą wokół wspólnego centrum masy układu.... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 1 =