Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Sieć internetowa na świecie

Ostatnio komentowane
Coś tu nie gra - notacji bra-ket używa Dirac już w "Principles of Quantum Mechanics" (I...
elpe • 2017-12-13 20:17:11
NIC NIE WYTLUMACZONE NIE POLECAM A TFU POLECAM HOFFMANOWA MEMES
(TYLKO PRUS) • 2017-12-13 18:05:05
Mam pewne wątpliwości co do rzetelności tej strony. Przede wszystkim kto jest autorem t...
anonim • 2017-12-13 11:50:17
Czat
Weronika • 2017-12-12 20:39:31
@Lupek, dziękujemy za zwrócenie uwagi. Literówka poprawiona.
ADMIN • 2017-12-13 11:11:39
Właściciel:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Sieć internetowa na świecie

Internet to globalna sieć łącząca komputery. Jego rozpowszechnienie się pod na przełomie XX i XXI wieku (wcześniej rozwijany był jako sieć łączności wojskowej, a potem łączności pomiędzy ośrodkami akademickimi i badawczymi) zrewolucjonizowało zarówno telekomunikację (przesył danych i informacji na odległość) ale także naszą pracę i codzienne życie. Ułatwienie i przyspieszenie przepływu informacji nasiliło procesy globalizacji.
Współcześnie łączność internetowa jest do pewnego stopnia scentralizowana. Przepływ informacji odbywa się bowiem głównie przez serwery świadczące usługi użytkowników Internetu. Rozwijane są jednak również usługi umożliwiające bezpośredni kontakt pomiędzy użytkownikami  (łączność komputer-komputer - P2P), np. przez komunikator Skype.

Sieć udostępnia wiele usług, m.in.: możliwość tworzenia i przeglądania stron WWW, wysyłanie wiadomości pocztą elektroniczną, transfer danych, dyskusje na forach internetowych, załatwianie spraw urzędowych i realizowanie płatności na rzecz dostarczycieli towarów i usług drogą elektroniczną, coraz bardziej popularne i tańsze dla sklepów zakupy w sieci (e-commerce), zdalna nauka (e-learning).

Obecnie mamy możliwość korzystać z łączności

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

Komentarze (0)
3 + 4 =