Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Regulaminie.
ZAMKNIJ X

Przemysł metalurgiczny na świecie

Ostatnio komentowane
www.wp.pl
as • 2018-01-15 17:25:25
Ty fajny
Fajnioszek • 2018-01-14 21:10:46
Śmierć Husa ukazuje prawdę o papiestwie, zresztą po dziś dzień te funkcje się nie z...
Małgorzata Konstańczak. • 2018-01-14 12:54:49
bardzo fajne i pomogło mi wypełnić zeszytb lektur
killer • 2018-01-14 12:44:13
@Krzysiek, dziękujemy za zwrócenie uwagi. Już poprawione.
ADMIN • 2018-01-15 09:04:30
Właściciel:
Drukuj
Drukuj
Rozmiar
AAA

Przemysł metalurgiczny na świecie

Jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu jest przemysł metalurgiczny. Do działalności przemysłu metalurgicznego zaliczane jest:
- wydobywanie rud metali (chociaż nie zawsze, zdarza się, że jako przemysł metalurgiczny rozumiemy tylko przerób tych rud),
- ich wstępna obróbka (gł. wzbogacanie rud),
- uzyskania z rud czystego metalu  oraz stopów metali (zajmuje się tym hutnictwo) poprzez spiekanie i wytop (obróbkę cieplną - pirometalurgię), ługowanie rud (hydrometalurgia) i elektrolizę stopionych rud metali – elektrometalurgię (m.in. pozyskiwanie aluminium i rafinacja, czyli oczyszczanie miedzi), współcześnie coraz większe znaczenie w produkcji metali ma przetapianie złomu,
- obróbka cieplna (odlewnie), plastyczna (kuźnie, walcownie) i obróbka skrawaniem w celu uzyskania produktów hutniczych o różnym kształcie i grubości.

Wydobycie i wytop metali znane były na długo przed rewolucją przemysłową, już w czasach przedhistorycznych (7-8 tys. lat temu). Wytop metali prowadzono aż do XVIII w. w zakładach o charakterze manufaktur.
Od dominującego w danym okresie w produkcji narzędzi metalu/stopu metalów pochodzą nazwy etapów rozwoju cywilizacji technicznej człowieka (epoka brązu, epoka żelaza).
Produkty

Autor: dr Krzysztof Jarzyna z Instytutu Geografii UJK w Kielcach

Polecamy również:

 • Od rzemiosła do przemysłu - rozwój działalności przetwórczej

  Działalność przemysłowa nie jest pierwszym rodzajem działalności produkcyjnej nie związanej z rolnictwem. Rozwój przemysłu zapoczątkowany w połowie XVIII wieku był poprzedzony przez produkcję rzemieślniczą. Więcej »

 • Czynniki lokalizacji przemysłu - przykłady - geografia

  Właściwa lokalizacja zakładu przemysłowego pozwala ograniczyć koszty prowadzenia działalności produkcyjnej i/lub dystrybucji wytwarzanych wyrobów, a w efekcie zmaksymalizować zyski właściciela zakładu. Ta optymalna lokalizacja wynika bądź z wymogów procesów technologicznych stosowanych w... Więcej »

 • Przemysł paliwowo-energetyczny na świecie

  Przemysł paliwowo-energetyczny jest gałęzią przemysłu zajmującą się wydobyciem surowców energetycznych i ich przetwarzaniem na paliwa i energię elektryczną. Więcej »

 • Przemysł elektromaszynowy na świecie

  Przemysł elektromaszynowy (a w każdym razie niektóre jego branże) zaliczany jest do nowoczesnych gałęzi przemysłu, a stopień jego rozwoju jest wskaźnikiem poziomu rozwoju gospodarczego. W przemyśle elektromaszynowym wytwarzane produkty z reguły są znacznie przetworzone; produkcja tego przemysłu wymaga... Więcej »

 • Przemysł chemiczny na świecie

  Jedną z najważniejszych gałęzi współczesnego przemysłu jest przemysł chemiczny. Przemysł chemiczny jest kapitałochłonny, ale większość jego branży nie wymaga licznej siły roboczej – większość procesów technologicznych daje się więc łatwo zautomatyzować. Zakłady produkcyjne tego przemysłu... Więcej »

Komentarze (0)
2 + 3 =